İstanbul Boğazı omurgasız dip faunasındaki baskın türler
Dominant species at the invertebrate bottom fauna at the Bosphorus
  1. Tez No: 34530
  2. Yazar: SERHAT ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
in ÖZ İstanbul Boğazı Omurgasız Dip Faunasındaki Baskın Türler Bu araştırma için 1993 yılında, İstanbul Boğazı'nda, 18 istasyonda çalışılmıştır, önce bu istasyonların derinliği, dip yapısı ve kodları ile suyunun sıcaklığı ve tuzluluğu belirlenmiştir. Materyal, bu istasyonlardan 19-70 m arası derinliklerden, bimtrol ve direç ile alınmıştır. Elde edilen makrobentik omurgasızlar %5'lik formol ile tespit ve muhafaza edilmişlerdir. Elde edilen formların sistematik tayinleri sonucu 52 familia, 72 cinse ait 77 tür saptanmıştır. Bu türlerden 17 tanesi İstanbul Boğazı faunası için yeni kayıttır. Ayrıca, 77 türün istanbul Boğazı'nda ilk defa zonlara, derinliğe, tuzluluğa ve dip yapısına göre dağılımları çıkarılmıştır. Gruplar tür sayıları bakımından karşılaştırılmış, Vermes 22 türle birinci sırayı almıştır. Bulunma sayılarına göre ise Arthropoda birinci sıradadır, bu gruba ait türlere 70 kez rastlanılmıştır. 77 türden 5 tanesi kalıcı türlerdir, yani bunlar 18 istasyonun 9'undan fazlasında bulunmuşlardır. ABSTRACT Dominant species at the invertebrate bottom fauna of the Bosphorus For this study, 18 stations in Bosphorus were investigated during 1993. At first, the depth, substrat and co-ordinates of these stations and the temperatures and salinities of their waters were determined. Material was obtained from the depths of 19-70 m by means of beam-trawl and dredge. Macrobenthic invertebrates obtained were fixed and preserved in 5% formalin. From the results of systematic identification of the forms obtained, 77 species belonging to 72 genera and 52 families were determined. Of these species, 17 species are new records for the fauna of the Bosphorus. Moreover, the distribution of 77 species on the basis of zones, depths, salinities and substrat has been carried out for the Bosphorus for the first time.
Özet (Çeviri)
in ÖZ İstanbul Boğazı Omurgasız Dip Faunasındaki Baskın Türler Bu araştırma için 1993 yılında, İstanbul Boğazı'nda, 18 istasyonda çalışılmıştır, önce bu istasyonların derinliği, dip yapısı ve kodları ile suyunun sıcaklığı ve tuzluluğu belirlenmiştir. Materyal, bu istasyonlardan 19-70 m arası derinliklerden, bimtrol ve direç ile alınmıştır. Elde edilen makrobentik omurgasızlar %5'lik formol ile tespit ve muhafaza edilmişlerdir. Elde edilen formların sistematik tayinleri sonucu 52 familia, 72 cinse ait 77 tür saptanmıştır. Bu türlerden 17 tanesi İstanbul Boğazı faunası için yeni kayıttır. Ayrıca, 77 türün istanbul Boğazı'nda ilk defa zonlara, derinliğe, tuzluluğa ve dip yapısına göre dağılımları çıkarılmıştır. Gruplar tür sayıları bakımından karşılaştırılmış, Vermes 22 türle birinci sırayı almıştır. Bulunma sayılarına göre ise Arthropoda birinci sıradadır, bu gruba ait türlere 70 kez rastlanılmıştır. 77 türden 5 tanesi kalıcı türlerdir, yani bunlar 18 istasyonun 9'undan fazlasında bulunmuşlardır. ABSTRACT Dominant species at the invertebrate bottom fauna of the Bosphorus For this study, 18 stations in Bosphorus were investigated during 1993. At first, the depth, substrat and co-ordinates of these stations and the temperatures and salinities of their waters were determined. Material was obtained from the depths of 19-70 m by means of beam-trawl and dredge. Macrobenthic invertebrates obtained were fixed and preserved in 5% formalin. From the results of systematic identification of the forms obtained, 77 species belonging to 72 genera and 52 families were determined. Of these species, 17 species are new records for the fauna of the Bosphorus. Moreover, the distribution of 77 species on the basis of zones, depths, salinities and substrat has been carried out for the Bosphorus for the first time.IV While comparing the numbers of species of the groups, Vermes took the first place with the 22 species Arthropoda is at the first place according to the numbers of existence in the stations, species of this group were encountered 70 times. Of 77 species, 5 species are constant species, that is, these are found in over 9 of 18 stations.