Türkiye'de baskı gruplarının vergi mevzuatının oluşumuna etkileri
Effects of the pressure groups to the preparation of tax legislation in Turkey
- Tez No: 345380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET EMİN RUHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzde medya ve kitle iletişim araçlarının gelişmesi ile beraber siyasal katılım sadece seçim dönemlerinde oy verme ile sınırlı bir durum olmaktan çıkmıştır. Dört ya da beş yıl gibi aralıklarla yapılan seçimlerin dışında, baskı gruplarının talepleri sayesinde iktidar ile vatandaşlar sık sık karşı karşıya gelmektedir. Her ne kadar ülkemizde sivil toplum geleneği, gelişmiş ülkelerdeki seviyeye ulaşamamış olsa da; demokratik anlamda yapılan iyileştirmeler her geçen gün sivil toplum bilincini artırmaktadır. Bu çalışmada amaç, kamusal katılmada demokratik bir araç olan baskı gruplarının ayrıntılı incelenmesinden sonra ülkemizdeki vergi kanunlarının hazırlanması ve çıkarılması sürecindeki etkilerinin incelenmesidir. Üç ana bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde baskı gruplarının tanımı yapılmış, ayrıca diğer gruplarla karşılaştırılması, türleri, baskı gruplarının gücünü belirleyen faktörler, baskı metotları, siyasetle ilişkileri ve etkileme alanlarından bahsedilmiş; çalışmanın ikinci bölümünde vergi kavramı, vergilendirmenin tarihi süreci, vergilendirme yetkisi ve ülkemizde mevzuatların ve vergi mevzuatının oluşumu ile bu süreçte baskı gruplarının tesirleri incelenmiş üçüncü ve son bölümünde ise ülkemizdeki baskı gruplarının lehine olan vergi ile ilgili mevzuat düzenlemelerinden örnekler verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today political participation has been more than just going to polls in electoral periods with the development of media and mass communication. Apart from the elections which are held in every four or five year-periods, government and the citizens confront very often by means of pressure groups. Although non-governmental organizations? tradition in our country has not been progressed as in the developed countries, democratically made improvements are increasing civil society awareness. The purpose of this study is making the definitions of the pressure groups as a means of public participation and analyzing of the effects during the process of preparing and enacting tax laws. In the first chapter of the study which consists of three parts; the definition of the pressure groups, comparing with other groups, discussing kinds, items defining its power, pressure methods, relations with politics and effecting fields have been mentioned. In the second chapter, concept of taxation, historical period and authorization of taxation and constitution of legislations and tax legislations in our country and in this process the effect of pressure groups have been analyzed; in the third and the final chapter some examples related to the tax legislations which are in favor of pressure groups in our country have been tried to be given.