Elektrik enerjisi hakkında karşılıksız yararlanma suçu
Special aspect of the law valuntary utilization crime about electricity energy methods of inquirement and prosecution
- Tez No: 345379
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. B. CANER HACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
İnsanlık tarihi kadar bir geçmişe sahip olan ve zilyedinin rızası olmaksızın başkasına ait taşınır bir malın, yarar sağlanmak amacıyla bulunduğu yerden alınması olarak tanımlayabileceğimiz hırsızlık suçu ve hırsızlık suçu kadar geçmişi bulunmayan ancak son yüzyılda hukuk sistemlerine girmeye başlayan karşılıksız yararlanma suçu Türk Ceza Kanunu'nun ikinci kısmının malvarlığına karşı suçları düzenleyen onuncu bölümünde düzenlenmişlerdir.İki kısım halinde incelediğimiz çalışmamızın birinci kısmında hırsızlık suçuna ilişkin genel bilgiler verilerek, hırsızlık suçunun tarihi gelişimi açıklandıktan sonra 5237 sayılı kanunun ilk halinde elektrik hırsızlığı olarak düzenlenen suç ayrıntılı olarak incelenmiştir.Çalışmamızın ikinci kısmında ise, karşılıksız yararlanma suçunun kanundaki sistematiği, tanımı, tarihsel gelişimi, benzer suçlarla mukayesesi, suç ile korunan hukuki değer, unsurları, suçun özel görünüş şekilleri, elektrik enerjisi hakkında karşılıksız yararlanma suçu, soruşturma ve kovuşturma usulü, yaptırımı, görevli ve yetkili mahkeme, etkin pişmanlık, zamanaşımı ile suça bakmakla görevli Yargıtay Ceza Dairesi konuları ayrıntılarıyla incelenmiştir.Sonuç bölümünde ise, çalışmamız ile vardığımız sonuçlar ve kanaatlerimiz açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Theft, which has a history as the history of humanity, can be described as taking one?s portable possession without possessor?s will for gaining advantage and not having a history as the history of theft crime, valuntary utilization crime, which is starting to enter the legal system in the recent century are settled in the second part of the Turkish Penal Code?s tenth part drawing the crimes against wealth.We have examined our studying in two parts, in the first part general information are given about theft and after explaining the historical development of theft crime a detailed research is done about the electricity theft, which is settled in the first version of the law no 5237.In the second part of our studying systematics of the valuntary utilization crime in the law, definition, historical devolopment, comparison with similar crimes, protected judicial values of elements with law, special aspect of the law valuntary utilization crime about electricity energy methods of inquirement and prosecution sanction official and authorized court, effective remarse, prescription and authorized penal department supreme court are examined in details.In the conclusion part, the result of our studying and comments are explained.