Soğuk Savaş sonrası mikro devletlerin yükselişi
The rise of microstates after The Cold War
- Tez No: 345397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HASGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Mikro Devlet kavramı kesin çizgileriyle henüz tanımlanabilmiş değildir. Litaratürde Yüzölçümü, Nüfus, Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) ve Uluslararası Para Fonu (IMF)?nun kıstaslarına göre Mikro Devlet olarak tanımlanan devletler vardır. Bu kabul gören kıstaslar çerçevesinde mikro olarak kabul edilen devletlerin hangileri olduğu belirlenmiş ve farklı tanımlamalara göre devletlerin değişebilen statüleri ve tanımın değişkenliği gösterilmek istenmiştir. Bu devletlerin bağımsız olmadan önceki tarihçeleri ve bağımsız olduktan sonraki ekonomik ve demografik özellikleri belirlenerek geçirdikleri değişim ve bu değişimin bağımsız devlet olma sürecine yansıması ve bağımsız devlet olma üzerindeki etkisi istatistiki verilerle analiz edilmiştir. Uluslararası ilişkilerde devletler arası ilişkileri açıklamaya çalışan teorilerden Kaos Teorisi kullanılarak, Mikro Devletlerin birbirleriyle olan ilişkileri ve etkileşimleri açıklanmaya çalışılmıştır. Bu devletlerin farklı kıtalara, farklı dil, din ve etnik kökenlere sahip olması sebebi ile aralarında mikro devlet olmanın getirdiği ortak özelliklerin neler olduğu belirlenmiştir. Aynı Mikro Devlet statüsüne rağmen farklılıkların varlığı belirlenmiş ve bu farklılıkların sebepleri istatistiki verilerle gösterilmiştir. Tezin sonunda yer alan anket çalışması ile bu ülkelerde resmi görevlerde bulunmuş yetkililerin değerlendirmelerine yer verilmiştir. Bu değerlendirmelerle de yine Miko Devlet tanımlamalarının kesin çizgiler taşımadığı görülmüştür. Mikro Devlet statüsünün sadece yüzölçümü, nüfus gibi belirli kriterlere göre değil, kişilerin görüş ve düşüncelerine, ülkenin kaynaklarının etkin kullanımına ve uluslararası jeopolitik sistemdeki yerine göre de değişkenlik gösterebileceğine ilişkin değerlendirmemiz bu anket çalışması ve resmi yetkililerin görüşleri ile de kanıtlanmış bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of Microstates is not identifiable yet. There is states which are defined as micro-states according area, population, GDP and IMF criteria in the literatüre. Which states are Microstates within the framework of accepted different criteria are determined and according differant defination, Microstates status of states are variable and asked to show that definations of microstates are variable. Previous history of this states, economic, demographic and characteristics after independent were determined. The process of becoming an independent states, reflection of this change and its impact on the process of becoming an independent states were analyzed on the statistical data. İn this thesis was used Chaos Theory to explain Microstates relationships and interactinos. Chaos Theory is a theory that tries to explain inter-state relations. These are located in different continents and its have different languages, religions and ethnic backgrounds. İn these thesis are determined what is common feature among these states as micro-states. There is the differences among these states despite the same Microstates status .The reasons for these differences are determined and shown. At the end of the thesis have a survey of the authorities in these countries . The authorities have official position in these countries and they gave their assessments. These considerations also have no consensus micro states definitions . İn these thesis have proven that micro state status are changabile not only according to certain criteria such as area or population with thoughts of people, the country's resources, the effective use of assessment, international geo-political system and survey officials with valuable comments by place.