Alanya'daki turizm işletmelerinde çalışanların duygusal emek ve duygusal zeka düzeylerinin iş tatminine etkileri
The effects of emotional labor and emotional intelligence on job satisfaction of employees working in tourism establisments in Alanya
  1. Tez No: 345398
  2. Yazar: VOLKAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, turizm işletmesi çalışanlarının duygusal emek ve duygusal zeka düzeylerinin, iş tatmini üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmanın örneklemi, Alanya?da rassal örnekleme yöntemiyle seçilmiş 50 adet dört ve beş yıldızlı otel işletmesi, 50 adet A Grubu seyahat acentası ve 1 adet bakanlık belgeli yiyecek-içecek işletmesinin 487 çalışanından oluşmaktadır. Veriler yapısal eşitlik modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Bu araştırma sonucunda turizm işletmesi çalışanlarının duygusal emek ve duygusal zeka düzeylerinin, iş tatminini etkilediği görülmüştür. Çalışanların duygusal zeka düzeylerinin iş tatminini etkilemesinde çalışanların duygusal emek düzeylerinin aracılık etkisiyle ilgili analizlerin sonuçlarına bakıldığında, çalışanların duygusal emeğinin kısmi aracılık etkisi olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to identify the impact of the emotianal intelligences (EQ) and the emotianal labors of the tourism establishments employees? on their job satisfaction. The research sample consists of 487 employees from by randomly sampling from 50 Four and Five Star Hotels, 50 A Group Travel Agency and 1 Food and Beverage Establishment which were certified by the ministry, and selected with random sampling method in Alanya. Data have been analyzed via the Structural Equation Model. As the result of this research, it was found that emotional labor and emotional intelligence level of employees in tourism establishments influence their job satisfaction. Concerning the question whether emotional labor has mediating role between emotional intelligence level and job satisfaction of employees, it revealed that emotional labor has partial mediating effect. In accordance with the findings of the research, several recommendations have been submitted.