Çalışanların iş değer algısının örgütsel vatandaşlığa etkisi: Afyonkarahisar'daki beş yıldızlı termal otel işletmelerinde bir uygulama
The effect of employees' perception of job value on organizational citizenship: An aplication on Afyonkarahisar five star thermal hotels
- Tez No: 345457
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GONCA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Turizm sektörünün yoğun emeğe dayalı bir sektör olması, sunulan hizmetin konukların beklenti düzeyleri ve algılarına göre değişiklik göstermesi diğer sektörlere göre turizm sektöründe insan unsurunun önemini daha da artırmaktadır. Bu kapsamda araştırmanın amacı, Afyonkarahisar ilinde yer alan beş yıldızlı termal otel işletmelerinde çalışanların iş değer algılarını belirlemek ve bu algıların örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Afyonkarahisar?da faaliyet gösteren sekiz beş yıldızlı termal otel çalışanları oluşturmaktadır. Örneklem grubunda yer alan termal otel işletmesi çalışanlarının iş değerine ilişkin algıları ile örgütsel vatandaşlık davranışlarının bireysel özelliklerine göre karşılaştırılmasında iki grup bağımsız örneklemler için t testi (Independent Samples t Test) ve ikiden fazla grup için ise tek (ilişkisiz) faktörlü varyans analizi (One Way Anova) kullanılmıştır. Araştırmada çalışanların iş değer algıları ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkiler pearson korelasyon analizi ve regresyon analizleri ile ortaya konmuştur. Araştırma neticesinde termal otel işletmesi çalışanlarının iş değer algılarının örgütsel vatandaşlık davranışlarına etkisini belirlemek için gerçekleştirilen korelasyon analizi sonuçlarına göre iki değişken arasında pozitif yönlü ve yüksek düzeyde (r= 0,740) anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca uygulanan regresyon analizi sonucunda ise çalışanların iş değer algılarının örgütsel vatandaşlık davranışı alt boyutları üzerinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Bu bağlamda araştırmanın temel hipotezi olan
Özet (Çeviri)
That tourism sector depends on profound desire and the offered service varies by the expectation levels and perception of the guests increases the value of human factor when compared to other sectors. In this sense, the goal of this study is to identify business assets of the employees working in five-star thermal hotel establishments located in Afyonkarahisar and prove the effect of these perceptions on organizational citizenship behavior. Questionnaire technique has been used as data collection method in this study. Eight five-star hotel employees constitute the core of the study. Independent Samples t Test has been used for two independent groups and One Way Anova has been used for more than two groups when business asset perception of the employees working in thermal hotel establishments (who stand in Sample group) and their organizational citizenship behaviors related to their individual traits are compared with each other. The relationships between business asset perceptions and organizational citizenship behaviors of the employees working in the study have been sorted out through Pearson Correlation Analysis and Regression Analysis. As a result of the study, according to correlation analysis results performed to identify the effect of business asset perception of the employees working in thermal hotel establishments on organizational citizenship behavior, it is understood that there is a positive and considerably high level of correlation (r= 0,740) between two variables. Further, in the consequence of applied Regression Analysis, it?s been well seen that business asset perceptions of the employees have considerable impacts on the organizational citizenship behaviors. In this context, main hypothesis of this study, the ?There is a meaningful (significant) impact of business asset perception of the employees working in five-star thermal hotel establishments on organizational citizenship behavior? hypothesis has been supportively accepted.