One historian two books: Beatriz Colomina's historiographical approach in Privacy and Publicity and Domesticity at War
Bir tarihci iki kitap: Beatriz Colomina'nın Mahremiyet ve Kamusallık ve Savaş Vakti Ev Hali kitaplarında tarih yazımına yaklaşımı
  1. Tez No: 345472
  2. Yazar: SEMA KARAMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN TURAN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez mimarlık tarihcisi Beatriz Colomina'nın belirli çalışmalarını incelemeyi amaçlar. Colomina görsellik, ev hayatı, kitle iletişim araçları ve toplumsal cinsiyet gibi konular ve bu konuların mimarlık dünyasındaki yansımaları üzerine etkili çalışmalar yapmış yenilikci bir mimarlık tarihçisidir. Colomina, mimarlığın yanlızca seçkin bir kitleye hitap etmediği, aksine kitle iletişim araçları ile herkesin hayatına girdiği bir dönemde, mimarlığın kamuya iletişim araçları ile nasıl ulaştığını ve bu durumun modern mimarlık algılasındaki etkisini yeni bir bakış açısıyla araştırmaktadır. Bu yeni algı, mimarlık ve iletişim araçlarının ayrılmazlığını ele almakla kalmaz, savaş ve ev halinin bu ilişkide nasıl öne çıktığını da gösterir.Bu çerçevede, bu çalışma Colomina'nın iki önemli kitabı: Mahremiyet ve Kamusallık: Kitle İletişim Aracı Olarak Modern Mimarlık (1994) ve Savaş Vakti Ev Hali' (2007) ni karşılaştırmalı olarak irdeleyerek, Colomina'nın yenilikçi yaklaşımını araştırır. İlk kitap, mimarlık ve kitle iletişim araçları arasındaki ilişkiyi tanıtırken, ikincisi bu ilişkiyi savaşın ev ortamının ayrılmaz bir parçası haline geldiği soğuk savaş dönemine odaklanarak örnekler. Çalışma ilk olarak kitapları ayrıştırarak detaylı bir biçimde inceler, sonrasında bu kitapları ortak temalar etrafında birleştirerek Colomina'nın mimarlık tarihine olan katkısını ortaya koyar. Bunu yaparken, tezin hedefi şu sorulara yanıt aramaktır: Colomina'nın bu iki kitabı yazma yöntemi düşünüldüğünde arşivlerin rolü nedir? Bu yazma yöntemi çerçevesinde ortaya çıkan belge ve tarihçi ilişkisi ne iface eder? Colomina'nın yaklaşımını incelemek ve anlamak amacıyla bir çerçeve oluşturulduğunda, bu iki kitaptan ne tür ortak temalar elde edilebilir? Colomina'nın modern mimarlığı ele alan tarihçiler ile, özellikle Siegfried Giedion ve Kenneth Frampton ile, arasındaki farklar nelerdir? Colomina okuyucuya kitaplarının içerikleri ve biçimleri aracılığıyla ne gibi mesajlar verir? Colomina'nın mimarlık tarihi yazımına katkısı nedir?
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore selected works of Beatriz Colomina, a revisionist architectural historian who has made influential studies on visuality, domesticity, media and gender, and their reflections in the architectural world. Colomina is a distinguished architectural historian since she places a new lens on a period when architecture ceased to be only for the elite and media has gradually penetrated into everyone?s life in order to understand how architecture became accessible to the public through media and how this has affected the perception of modern architecture. This new lens entailed not only the inseparability of media and architecture but also how war and domesticity featured in this relationship.Against this background, this study attempts to investigate the innovative approach of Beatriz Colomina by comparing and contrasting her two prominent books: Privacy and Publicity: Modern Architecture as Mass Media (1994) and Domesticity at War (2007). The former introduces us to the relationship between architecture and media, whereas the latter exemplifies this relationship by focusing on the cold war period as a time where media became an integral part of the domestic environment. This study aims to extract Colomina?s contribution to architectural history by first disentangling and analysing and then merging these two books under common themes. In doing so, it seeks to answer the following questions: What is the role of archives in Colomina?s methodology in writing these two books? What is the relationship between the document and the historian that emerges from this methodology? What common themes can be extracted from these two books as an analytical framework in order to better understand and study Colomina?s approach? What differentiates her as a historian from other historians of modern architecture, specifically from Siegfried Giedion and Kenneth Frampton? What messages does Colomina give her reader through the form as well as the content of her books? What is her contribution to architectural historiography?