Actors of change: Railway projects and urban architecture of Balkan cities in the Late Ottoman Period
Değişimin aktörleri: Geç Osmanlı Dönemi Balkan şehirlerinde demiryolu projeleri ve kentsel mimarlık
- Tez No: 345474
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ENGİNSOY EKİNCİ, DOÇ. DR. NAMIK ERKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 532
Özet
Bu tez Osmanlı İmparatorluğu?nun son döneminde Rumeli?de kurulan demiryolu ağının incelenen örneklerde kentsel mimarlığın değişimindeki başlatıcı ve hızlandırıcı rolünü incelemektedir. Çalışma kapsamında incelenen Dedeağaç, Edirne, Selanik ve Manastır şehirleri demiryolu projeleri ile ilişkili olarak tanımlanan aktörlük ilişkileri üzerinden ele alınmaktadır. Kapsamlı bir arşiv araştırmasına dayalı olarak, değişim olgusunu anlamak için devlet, uluslararası yatırımcılar ve yereller olmak üzere üç aktör tanımı getirmektedir. Bunlar devlet,, uluslar arası yatırımcılar ve yerel aktörler olup incelenen kentler bu aktörlerin işbirlikleri ve çatışmaları yoluyla mekansal değişimin sahnesi olarak yorumlanmaktadır. Her bir örnek spesifik bir değişim yolunu örneklese d, örnekler arasında coğrafyalar üstü benzerlikler de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the catalyst and inducer role of the Ottoman Balkan railways network in the urban architecture of the four selected cities in the late Ottoman period. These are Dedeağaç, Edirne-Karaağaç, Selanik and Manastır of the Ottoman Balkans which are explored in the context of railway actorship. On the basis of a comprehensive archival research, the study focuses on three actor positions to explain the themes of change in the architectural and urban sphere; and they are the state, the international entrepreneurs and the locals. Within this framework, the cities are considered as the stage where these actors play their roles in the transformation of their urban architecture with the arrival of the railways. Although each case presents specific ways of change, there are also some common topics in a cross-cultural perspective.