Making art in the Early Turkish Republic: The Academy of Fine Arts in Istanbul and The Art-Craft Department in Ankara
Erken Cumhuriyet Döneminde sanat yapmak: İstanbul'da Güzel Sanatlar Akademisi ve Ankara'da Resim-İş Bölümü
  1. Tez No: 345475
  2. Yazar: MARTINA BECKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN ALTAN ERGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Bu tez, geleneksel sanat tarihi yaklaşımının epistemik sınırlarını aşan erken Cumhuriyet dönemi sanat oluşumlarını, sanatın kavramsallaştırılması doğrultusunda inceler ve bu sınırları oluşturan farklı karşılaşmaları ortaya çıkarır. Çalışmanın odağını İstanbul?daki Güzel Sanatlar Akademisi ve Ankara?daki Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü oluşturur. O dönemde var olan sanat uygulamaları yalnızca bu iki okulla sınırlı olmamakla birlikte bu okullar profesyonel sanat eğitiminin kurumsallaştığı ve dönemin bir çok sanatçısının yetiştiği ilk kuruluşlardır. Okullar, Cumhuriyet?in ilanının akabinde, sanat eğitimlerinin kurumsallaşması sürecinde 1925-34 yılları arasında önemli değişimler geçirir. O dönem, sanat faaliyetlerinin maddi ve mekansal koşullarının yeniden oluşturulduğu ve somut dönüşümlerin yaşandığı bir süreçtir. Bugüne kadar yapılmış akademik çalışmalar, Güzel Sanatlar Akademisi ve Resim-İş Bölümü mensuplarını ve eselerini geleneksel sanat tarihi anlayışıyla ele almıştır. Bu çalışma da, toplumsal tarih (social history), yerellikler-arası yaklaşımlar (trans-local approaches) ve Aktör-Ağ Teorisi (Actor-Network-Theory) üzerinde durarak, bu bağlamda tamamlayıcı kavramlar öne sürer. Araştırma, Güzel Sanatlar Akademisi ve Resim-İş Bölümü?nü şekillendiren belirli maddi, mekansal ve kişisel aktörleri inceler. Sanat faaliyetleri yalnızca üretim yapmak değil sanatın kavramsallaştırılması anlamına da gelmektedir. Bu faaliyetler süresince soyut düşünceler, madde ve mekan ile -veya bunun tam tersi bir biçimde- karşı karşıya gelmekteydi. Sanat çalışmalarını bu kavramsal ve ampirik koşullar ile üretim koşullarının birlikteği ve sanatın üretimi sırasında ortaya çıkan epistemik araçlar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation studies creative practices in the early Turkish Republic alongside their conceptualisation as art, as a means of transcending the epistemic confines of traditional art historiography while addressing phenomena that themselves had little agency in establishing those confines. The study centres on the Academy of Fine Arts in Istanbul and Art-Craft Department at the Gazi Institute of Education in Ankara. The two schools were not the exclusive sites of creative practices in Turkey, yet, as the only public institutions of professional artistic training, they absorbed and trained many of the practitioners in the country. In the wake of the institutionalisation of art education after the foundation of the Republic, both schools underwent crucial transformations between 1925 and 1934. This was a period of tangible change, of composition and recomposition of the spatial and material conditions of making art. To date, scholarship has addressed these institutions in reference to the conceptual framework of traditional art historiography. This dissertation offers supplementary perspectives by drawing on social-historical and trans-local approaches as well as on Actor-Network-Theory. The investigation follows selected objectual, spatial, and human actors which engendered the work at the Academy of Fine Arts and the Art-Craft Department. Making art implies not only the creation of a work but also the conception of it as art. In the making, abstract ideas were confronted with matter and space, and vice versa. It is this coalescence of practice, conceptualisation, and empirical conditions that facilitates the study of art with the epistemic tools that emerged in its making.