Bilgi ve ahlak: İlham Dilman'ın Sokrates yorumu
Knowledge and morality: Comment of İlham Dilman about Socrates
  1. Tez No: 345492
  2. Yazar: OĞUZ BAYSAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEBİ MEHDİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, Sokrates felsefesinde bilgi ve ahlak arasındaki ilişkiye Dilman?ın getirmiş olduğu yorumu irdelemeyi amaçlamaktadır. Sokrates, ahlakın bir bilgi meselesi olduğunu, ahlaki değerlerin kazanılmasında bilginin içselleştirilmesinin önemli olduğunu ve doğru bir karakter yapısının eylemlerinin de doğru olabileceğini savunmaktadır. Bu bağlamda çalışmamızda bilgi, ahlak ve mutluluk arasındaki ilişkiyi açıklamaya çalıştık. Dilman?ın Sokrates eleştirilerini bir araç edinerek Sokrates felsefesi üzerindeki metafizik perdeyi aralamaya çalıştık. Nihayetinde bir bütün olarak Sokrates?in bilgi ve ahlak görüşünü, ana epistemoloji tartışmaları açısından değerlendirmeyi amaçladık. Tezimizi iki ana başlık altında ele aldık. İlk bölümde Sokrates açısından bilgiden mutluluğa giden yolu ele aldık. İkinci bölümde felsefe ve hakikat arasındaki ilişkiye Sokrates?in getirmiş olduğu yorumu ve Dilman?ın bu yoruma yönelik eleştirilerini irdeledik.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine Dilman?s comment about relationship between knowledge and morals in Socrates philosophy. Socrates has defended that moral is a kind of knowledge matter and the importance internalization of knowledge to gain moral?s value then character structure?s actions can be true. In this context, we want to clarify the relationship between knowledge, moral and happiness in our study. We struggle to half-open the metaphysics curtain on the Socrates? philosophy by means of the Dilman?s criticism about Socrates. We deal our thesis in two main titles. At the first part, we deal the way from knowledge to happiness at the point of view of Socrates. At the second part, we examined Socrates? comment about the relationship between philosophy and reality then Dilman?s criticism for comment.