Millî Mücadele Döneminde Bulgaristan'da çıkan Ahâlî gazetesi: 1920-1922
Ahâlî newspaper that was published in The Period of National Struggle in Bulgaria: 1920-1922
- Tez No: 345493
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. V. TÜRKAN DOĞRUÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
Mehmet Behçet Bey (Perim) tarafından yayımlanan Ahâlî gazetesi Millî Mücadele Döneminde önce Edirne?de buranın Yunanlılar tarafından işgali üzerine Sofya?da çıkarılmaya başlanmıştır. Tez çalışmamızın konusu 1920-1922 yılları arasında Bulgaristan?da çıkan 76 adet Ahâlî gazetesinin sosyal, siyasi, kültürel ve iktisadi bakımdan incelenmesidir. ?Millî Mücadele Döneminde Bulgaristan?da Çıkan Ahâlî Gazetesi (1920-1922)? konulu tez çalışmamızın amacı Trakya?nın Yunanlılar tarafından işgalinden sonra Bulgaristan?a geçen Türklerin çalışmalarını araştırmak ve Millî Mücadeleye destek veren Ahâlî gazetesini tanıtmaktır. Tezimizde ilk olarak gazetede yer alan bütün haber başlıkları Latin harflerine aktarılarak bir dönem incelemesi yapılmış ayrıca yayımlandığı tarih, sütun bilgileri ve sayfa numaralarının belirtildiği bir fihrist tablosu oluşturulmuştur. Metin kısmında ise Ahâlî gazetesinde yayımlanan tüm haber başlıkları incelenerek özetleri verilmiştir. Tez fihrist ve metin çalışmalarının yanı sıra Latin harflerine aktarılmış metinler ile zenginleştirilmiştir. Sosyal, siyasi ve iktisadi hayatları ile ilgili önemli bilgilere ulaşılmıştır. Tez çalışmamızın araştırmacılara yardımcı olacağı kanaatindeyiz. Varılabilecek en önemli kanılardan birisi Millî Mücadele taraftarı olan bu gazetenin bir taraftan Türk?ün özgürlük mücadelesine destek vermesi diğer taraftan ise Bulgaristan?daki Türklüğün haklarını kazanma arayışı içinde olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The Ahâlî newspaper which was firstly started to publish by Mehmet Behçet Perim in Edirne, changed place of the publication because of the occupation of Edirne by the Greeks. After that day, Ahâlî newspaper had started to published in Sofia. The aim of the thesis study is to analyze 76 Ahâlî newspapers from the economic,political,cultural and social points which were published between the years 1920 and 1922. Our thesis is ?Ahâlî newspaper that was published in the period of national struggle in Bulgaria (1920-1922).? We aim to analyze of the Turks and their studies who had migrated to Bulgaria after the occupation of Thrace Region.Also we want to introduce the Ahali Newspaper which supports the national struggle. Therefore, in this thesis study almost all the headlines of the newspaper have transcribed and examined. Also we?ve prepared a fhrist table that contains date and the places of the newspaper. Beside that, in the text part of the thesis study, the summary of all headlines in Ahâlî Newspaper are given.The thesis has enriched with the texts that were translated into the Latin Alphabet. At the beginning of our study, you can easily see all of the headlines from the Ahâlî newspaper which are analyzed and also you can meet the summerize of the survey. Beside the fhrist table, we give place to the translated sentences to enrich our thesis. We hope our thesis to help to the other researchers. One of the most important result is that Ahâlî newspaper which not only supports the national struggle but also encourage the struggle of freedom of Turks. Finally, we can say that Ahâlî newspaper gives importance to rights of the Turks who live in Bulgaria.