4 ve 5. sınıf öğrencilerinin bilim insanı imajları
4 and 5 grade's images of scientist
  1. Tez No: 345511
  2. Yazar: HASAN BAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, 4 ve 5. Sınıf öğrencilerinin sahip oldukları bilim insanı imajlarının farklı değişkenler açısından ele alınması ve nasıl farklılaştığının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, 2011-2012 eğitim- öğretim yılında yürütülen çalışmada, Karadeniz Bölgesinden sosyo-ekonomik gelişmişlik düzey sıralamasına göre yüksek, orta ve düşük düzeyde seçilen ikişer il; bu illerden 2011 yılı SBS başarı ortalamaları dikkate alınarak belirlenen üçer okul ve her okuldan tesadüfi yöntemle belirlenen dörder sınıf olmak üzere toplam 72 sınıf ve 1926 öğrenci örnekleme alınmıştır. Bu yolla belirlenen örneklemin Karadeniz bölgesindeki tüm 4 ve 5. Sınıfları yansıttığı varsayılmıştır. Araştırmada, Küçük ve Bağ (2012) tarafından geliştirilen ?Bilim İnsanı İmajı Ölçeği? kullanılmıştır. Ölçekle veri toplama sürecine geçmeden önce yapılan güvenirlik analizi sonucunda Cronbach Alpha katsayısı 0,69 olarak tespit edilmiştir. Bu nedenle veri toplama aracının, 20 soru ve 6 faktörden oluşan 5?li likert yapısı değiştirilmeden kullanıma uygun bulunmuştur. Verilerin analizi, PASW 18 paket programı yardımıyla yapılmıştır. Bu süreç içerisinde, çalışmanın alt problemlerine uygun olacak şekilde; t-Testi, ANOVA, Kruskal-Wallis ve Man Whitney U testleri yapılmıştır. Buna göre, 4 ve 5. sınıf öğrencilerinin sahip oldukları imajların - sosyo-ekonomik düzey, sınıf düzeyi, cinsiyet, anne eğitim durumu ve baba eğitim durumu ? değişkenlerine göre nasıl farklılaştığı ortaya çıkarılmıştır. Çalışmada, daha önce yapılan çalışmalarda olduğu gibi bilim insanı cinsiyeti ve dış görünüşü ile ilgili olarak yapılan detaylı analizlerin sonuçları ortaya konurken; bilim insanının karakter/kişilik yapısı, özel yaşamı ve çalışma şartları ile ilgili olarak ilginç sonuçlar ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at examining fourth and fifth grade students? perceptions (images) of `scientist? and revealing how it differs. In this respect, a pair of cities representing low, average and high socioeconomic levels (totally 6 cities); three schools chosen considering the averages of them in 2011 SBS and randomly four classes from each of these schools; in aggregate 72 classes and 1926 students were examined. It is assumed that this sampling represents all of fourth and fifth grades in Black Sea Region. In the study, ?Scientist Image Scale?, developed by Küçük and Bağ (2013) was used as its permission was acquired during its publishing process. Cronbach Alpha coefficient was found as 0, 69 after the reliability analysis which was implemented before data collection. For this reason, five points likert structure of data collection tool consisting of 20 questions and 6 factors was preserved. Analysis of data was performed with PASW 18 package. t-Test, ANOVA, Kruskal-Wallis abd Man Whitney U tests were conducted relevantly to sub-problems of the study. In this context, how the images fourth and fifth grade students have vary by socio-economic levels, class (grade) levels, gender, education level of parents is revealed. In the study as in previous ones, along with the results of studies associated with gender and appearance of scientists, personality, private life and work conditions showed interesting results.