Educational activities of the Ottoman Jews from the last decades of the Empire to the early years of the Turkish Republic: The Alliance Israélite Universelle experience in light of Turkish and French archival documents (1860-1937)
İmparatorluğun son yıllarından Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarına kadar Osmanlı Yahudilerinin eğitim faaliyetleri: Türk ve Fransız arşiv belgeleri ışığında Alyans İsrail Universel deneyimi (1860-1937)
- Tez No: 345513
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL KARAL AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez, Osmanlı İmparatorluğun son yılları ile Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yılları arasındaki zaman içinde Yahudiler tarafından gerçekleştirilen eğitim faaliyetlerini irdelemektedir. Çalışma, laik bir eğitim sistemi için Yahudiler tarafından yapılan reformlar, Osmanlı ve Türk Eğitim sistemindeki yenileşme sürecine paralel olarak karşılaştırmalı bir incelemeye tabi tutmaktadır. Örnek olay incelemesi olarak bir Fransız Yahudi eğitim kurumu olan Alyans İsrail Üniversel ele alınmış olup, bu örgüt tarafından 1860 daki kuruluşundan Türkiye'deki son okulunun kapanmasına kadar hayata geçirilen faaliyetleri incelenmiştir. Fransız kaynaklı bu okullar, Osmanlı ve Türk eğitim sistemlerine olan etkileri ve her birindeki sosyal hayata olan etkileşimleri dahil olmak üzere farklı çerçevelerde incelenmişlerdir. Bu kurumu incelemek üzere, heterojen Osmanlı devlet idari yapısı gözden geçirilmiş ve Osmanlı İmparatorluğu içindeki Yahudi cemaatlerin durumu dikkate alınmış ve çalışılmıştır.Çalışmada, Fransız arşiv belgeleri yanında, temel olarak Türkiye arşivlerindeki ilk ve ikinci el kaynaklar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the educational activities of the Ottoman Jews in a time period between the last decades of the Ottoman Empire and the early years of the Turkish Republic covering the reforms the new regime performed for a secular education system. The particular education society called the Alliance Israélite Universelle is taken as a case study with all its activities from its establishment in 1860 to the closing its last school in Turkey. The French origin AIU schools are considered with different scopes, including their impacts upon the Ottoman and Turkish education systems and interactions with the social life in each. However, in order to analyze this institution, the administration of the heterogeneous Ottoman state is required to be revised and the status of the Jewish communities in the Ottoman Empire is to be overviewed. In the study, besides the AIU archival resources, mainly the first and second hand sources in the Turkish archives are used.