Sismik kırılma yöntemiyle zaman-uzaklık eğrisinin yorumu
The Interpretation of time-distance curvey by using the seismic refracted method
  1. Tez No: 34552
  2. Yazar: FAİK ÇAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
V ÖZ“Sismik Kırılma Yöntemiyle Zaman-Uzaklık Eğrisinin Yorumu ”Bu çalışmada, sismik arama yöntemi ile yeraltı oluşumlarını doğru ve çabuk çözümde, oldukça yeni bir metot ve uygulama sunulmuştur.Bu metot fark yöntemi olarak adlandırılır. Zaman-uzaklık eğrilerinin paralelliği kavramı, gecikme zamanı ve fark metodu çeşitli ortamlar için ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu çalışma, Karaman ili, Ermenek ilçesinin güneyinde Ermenek çayı üzerinde inşa edilecek Ermenek Baraj yeri için yapılan sismik çalışmalardaki bir profile başarıyla uygulanmıştır. ABSTRACT“The Interpretation of Time-Distance Curves by Using The Seismic Refracted Method”In this study, a quite new and fast method, called the method of difference, is presented and applied for analyzing rafracted waves from shallow structures. The method, paralellisin of time-distance curves and the delay time concepts were studied for different structures in detail. Letter, the method is applied successfully on a seismic profile from the seismic gathering studies were done for the sellection of site area for Ermenek Dam, near the town of Ermenek, Karaman.
Özet (Çeviri)