Çok amaçlı tarım kooperatiflerinin kırsal kalkınmadaki rolü: Tekirdağ örneği
The Role of multipurpose cooperatıves for rural development in Tekirdağ province
  1. Tez No: 34553
  2. Yazar: NURCAN METİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İ. HAKKI İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇOK AMAÇLI TARIM KOOPERATİFLERİNİN KIRSAL KALKINMADAKİ ROLÜ TEKİRDA? ÖRNE?İ Nurcan METİN Ekonomist Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Danışman; Prof. Dr. I. Hakkı İNAN 1995, Sayfa: 115 juri Prof Dr. İ.Hakkı İNAN Juri Yard.Doç.Dr.Hasan GÜNGÖR Juri Yard.Doç.Dr.Aydın Gürel Bu araştırma, çok amaçlı tanm kooperatiflerinin kırsal kalkınmadaki rolü belirleyebilmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tarım kooperatiflerinin kalkınmadaki rolün açıklayabilmek çok yönlü işlev ve bağımlılığı nedeniyle kolay olmamakta ve çok say.ds faktörün dikkate alınmasını gerektirmektedir. Kooperatiflerin ve demokrasinin uzun geçmişi, çiftçilerin eğitim ve refah düzeyi ile milli özellikler önemli faktörler arasında sayı tabiin Kooperatifleşmenin temel nedeni olarak daha iyi fiyat temini {% o4.9) ile pazarlama olanaklarının artışı [% 62.9) gibi unsurların ön plâna çıktığı anlaşılmaktadır. Çok amaçlı kooperatiflerin tanım ürünlerinde satış ve işleme gibi katkılarının niteliği ortaklar için özel ili alanını oluşturmaktadır. Çiftçilerin işadamı, satış yöneticisi veya finansal uzmanlık gibi niteliklere sahip olmamaları nedeniyle, kooperatif şeklinde örgütlenmeden etkili bir faaliyet sürdürebilme olanakları bulunmamaktadır. Az sayıda çiftçi ise, kooperatifleşmenin özellikleII girdi ve kredi temini için gerekli olduğunu ileri sürmektedir. Öte yandan, kooperatiflerin girdi teminine ilişkin faaliyetleri, diğer faaliyetleri ile kıyaslandığında daha belirgin olarak onaya çıkmaktadır. Tekirdağ Ili'nin sınırlı sayıda tarım ürünü yetişiirme olanağına sahip olması, aslında çok amaçlı kooperatiflerin başarılı şekilde yönetilmeleri için bir avantaj oluşturmakladır Çiftçilerin sadece bir veya iki kooperatife ortak olmaları, kooperatif işlemleri için daha az zaman harcamaları yönünden olumlu görülebilir. Ayrıca, bu çalışma göstermiştir ki, pek çok kooperatif tarım kredi ve tanım satış gibi uzmanlaşmış tek amaçlı kooperatif kurulumu; niteliğinde faaliyetlerini sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY Postgraduate Master Thesis THE ROLE OF MULTIPURPOSE COOPERATIVES FOR RURAL DEVELOPMENT IN TEKİRDA? PROVINCE Nurcan METİN Economist The University of Thrace, The Faculty of Agriculture in Tekirdağ Dept. of Agricultural Economics LOnıUnaltu i t Qi, tJl. ı. n&mvi m:i-« iyy?, rage n ?t jury: Yard. Doç. Dr. Hasan GUNGOR jurv: Yard. Doc. Dr. Avdın GÜREL This research was carried out in order to determine the rule of mulupurpo.^r ianuei cooperatives in rural development The role of farmer cooperatives in development \s *iAr easy to clarify due to versatile functions and involvement. There arc a large numlvr ;./ factors to be taken into consideration. The long pası o\ coopcrati\ cs and democrat,. iliv education and welfare level of the farmers and the nation are some oi the significant ûtcu>ı>,. The basic reason for cooperation is to obtain better prices for the farmers (c4.y 'r1 ano marketing facilities (62.9 %). The contribution of the multipurpose cooperatives ui selling ard processing of the farm commodities is a special interest for the members. Such acmuui cannot be provided by the farmers efficiently without cooperation, because farmers air inn business men, sales managers or financial experts. Few farmers stated that cooperation v^ necessary to obtain credit and farm supplies. On the other hand, the procurement of [?,:?:;?.IV supplies by multipurpose cooperatives is more significant compared to other cooperative activities. The limited number of farm products as in Tekirdağ appears as an advantage for the successful management of the multipurpose cooperatives, Membership to only one or nvo cooperatives may be an advantage for the farmers, so that they may spend less time for cooperative affairs. On the other hand, this study showed that, most of the agricultural cooperatives are specialized single purpose cooperative organizations such as agricultural credit and sales cooperatives.