Socio-spatial practices of the pro-Kurdish municipalities: The case of Diyarbakır
Kürt hareketini temsil eden parti belediyelerinin sosyo-mekansal pratikleri: Diyarbakır örneği
  1. Tez No: 345520
  2. Yazar: DUYGU CANAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Türkiye?de Kürt hareketini temsil eden partileri ilk kez 1999 yerel seçimlerinde belediyelere seçilmiştir. Türkiye?de ilk defa Kürt hareketini temsil eden yasal bir parti, Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı kentlerde yerel iktidarı kontrol eden bir devlet kurumunu ele geçirmiş bulunmaktaydı. Kürt hareketini temsil eden partilerin 1999 yılından beri Diyarbakır?da belediyeleri yönetiyor olması kent mekânın üretiminde çok büyük etkiler yaratmıştır. Bu tez en temelde, Kürt hareketini temsil eden parti belediyelerinin (Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve onun dört ilçe belediyesi Sur, Yenişehir, Bağlar ve Kayapınar) 1999 yılından bu yana sosyo-mekânsal pratikleri üzerinde odaklanmaktadır. Tezin temel amacı belediyelerin mekânın üretimindeki rollerini açığa çıkartmaktır. Bu tezin ana argümanı; çalışılan bütün ilçe belediyeleri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin sınırları içinde olmasına, Kürt hareketini temsil eden partilerin üyeleri olan belediye başkanları tarafından yönetilmesine ve partinin yerel yönetimler politikalarına uygun olarak hareket etmeleri beklenmesine rağmen, eşitsiz gelişmenin yol açtığı yerel farklılıklardan dolayı bu belediyelerin mekânsal pratikleri farklılaşmaktadır. Dolayısıyla, bu tez, ilçe belediyelerinin mekânsal pratiklerindeki farklılıkları nedenleri ile birlikte bulmaya çalışacaktır. Ayrıca, hangi politikalar üzerinde daha çok yoğunlaştıkları ve parti politikalarıyla ne kadar uyumlu oldukları ortaya çıkarılacaktır.
Özet (Çeviri)
The first election of the pro-Kurdish parties to the municipalities in Turkey was the 1999 local elections. It was the first time in Turkey that a legal political party representing the Kurdish movement overtook of a state institution ruling local power in the cities where Kurds live intensely. The fact that the pro-Kurdish parties have run the municipalities in Diyarbakır since 1999 has great effects on the space production in the city. This thesis mainly focuses on the socio-spatial practices of the pro-Kurdish municipalities in Diyarbakır (the Greater Municipality of Diyarbakır and its four district municipalities, namely Sur, Yenişehir, Bağlar and Kayapınar) since 1999. The major aim of the thesis is to reveal the roles of the municipalities in the production of space in Diyarbakır. The main hypothesis of this thesis is although all of the studied district municipalities are located within the borders of the Greater Municipality of Diyarbakır, run by the mayors who are the members of the pro-Kurdish party and supposed to act accordingly with the party?s local government policies, their spatial practices vary due to the local differences caused by uneven development. Hence, this thesis will try to find out the differences in the spatial practices of the district municipalities and the reasons behind them. Also, which policies they mostly concentrate on and how much they comply with the party policies will be revealed out.