The shifting influence of The United States on European Union-Turkey relations: A neoclassical realist approach
Amerika Birleşik Devletleri'nin Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri üzerindeki değişen etkisi: Neoklasik realist bir yaklaşım
- Tez No: 345519
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ERALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez, 1995 ve 2005 yılları arasında , Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) katılımını amaçlayan Amerika Birleşik Devletleri (A.B.D.) desteklerinin Türkiye için faydalı olmaktan çıkıp neden ve nasıl bir yük haline dönüştüğünü araştırmaktadır. Bundan önce, A.B.D.'nin Türkiye'nin AB'ye dahil edilmesi amacıyla gerçekleştirdiği desteklerin AB-Türkiye ilişkileri üzerindeki etkilerini araştıran bazı çalışmalar olmuştur. Bu çalışmanın amacı, A.B.D.'nin AB-Türkiye ilişkileri üzerindeki değişen etkisine Neoklasik Realizm'in çok boyutlu yaklaşımından faydalanan makul bir açıklama getirerek bu literatüre daha fazla katkıda bulunmaktır. Bu tez, Soğuk savaşın sona ermesiyle farklılaşan uluslararası ortam içerisinde değişen AB-A.B.D. ilişkilerine; A.B.D.'nin Türkiye'nin AB üyeliğini destekleme girişimleri ve stratejisine ve neden AB liderleri ve siyasilerinin A.B.D. girişimlerine tepkilerinin 2000'li yılların başlarında çok daha olumsuz bir şekil aldığına yoğunlaşmaktadır. Çalışma, Neoklasik Realizm ve esnek metodolojisini uygulayarak, yapısal dış faktörlerin yanında iç faktörleri ve kısıtlamaları da göz önünde bulundurarak belirli dış politikara yol açan çok boyutlu etkilere son derece önem vermektedir. Bu analiz, AB'nin Türkiye ve A.B.D. müdahaleleri ile ilgili kararlarında uluslararası ortamın yanı sıra, bir dizi AB düzeyinde ve iç faktörün etkili olduğunu göstermektedir. Böylece, bu çalışma Neoklasik Realist teoriyle tutarlı olarak, uluslararası politika ve duruşların tam olarak anlaşılması için dış etmenlerin yanısıra bir dizi iç etmenin göz önünde bulundurulması gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how and why the United States (U.S.) support for Turkey?s participation in the European Union(EU) shifted from being an asset to a liability for Turkey between the years of l995 and 2005. There have been some earlier studies that analyzed the impact of U.S. support for Turkey?s inclusion in the EU on EU-Turkey relations. The purpose of this study is to contribute further to that literature with a plausible explanation for the shifting influence of the United States on EU-Turkey relations, utilizing the multi-dimensional approach of neoclassical realism. This thesis focuses on the changing EU-U.S. relations in the altered international climate after the end of the Cold War; the attempts and strategy of the U.S. in supporting Turkish membership in the EU; and why the reactions of EU leaders and politicians to U.S. interventions turned in a much more negative direction during the early 2000s. By applying neoclassical realism and its flexible methodology, this thesis is highly sensitive to the multi-levels of influence behind given policy outcomes by balancing the role of external structural factors with domestic contexts and constraints. This analysis demonstrates that besides the international climate, a range of EU level and domestic factors operated together in influencing the EU decisions about Turkey and reactions to US interventions during the early 2000s. In turn, this analysis supplies evidence that, consistent with the perspective of neoclassical realism, external influences as well as a range of domestic influences should all be taken into consideration for a complete understanding of international policy outcomes and postures.