Türkiye'de yayla turizminde alt yapı sorunları
The infrastructurel problems at the highland tourism
  1. Tez No: 34557
  2. Yazar: ERDOĞAN ATMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURHAN İSTANBULLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Turizm, Forestry and Forest Engineering, Tourism
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türkiye'de Yayla Turizminde, Altyapı Sorunları. İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Ekonomisi Yüksek Lisans Programı'nda bitirme tezi olarak hazırlanan bu çalışmanın konusu yayla turizmidir. Çalışmada, öncelikle turizm hakkında genel bilgiler verdikten sonra, kitle turizminin sakıncalarına değinilmiş ve son yıllarda önem kazanmaya başlayan yumuşak turizm olgusu tamtılmıştır. Yaylacılık, Anadolu'da asırlardır sürdürülen, hayvan beslemeye dayalı bir yaşam biçimidir. Toplumsal yapıdaki gelişimle birlikte, yaylacılık yaşantısı da çe şitli değişikliklere uğramıştır. Yayla turizmi, büyük bir potansiyel oluşturan önemli bir yumuşak turizm türüdür. Fakat, yayla turizminin doğal ortama ve sosyal yapıya yapabileceği olumsuz etkilerin önlenmesi için, öncelikle yaylaların doğal özelliklerinin ve yay lacılık yaşantısının çok iyi bir şekilde bilinmesi gerekmektedir. Bunun için bu ça lışmada, yaylacılığın ekonomik, kültürel, hukuksal ve çevresel boyutları geniş bir şekilde incelenmeye çalışılmıştır. Daha sonra, Turizm Bakanlığı'mn Yayla turizmi konusundaki çalışmaları incelenmiş, bu çalışmalardaki eksiklikler tespit edilmiş ve eksikliklerin gideril mesine yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This postgraduate thesis under the title“The Infrastructurel Problems At The Highland Tourism”of Natural Sciences, Department of Forest Economy. Main subject of the thesis is highland tourism. First all of the general information about tourism is tried to collect and se condly disadvantages of mass tourism is given in this study. Highland life has been continued for centuries in Anatolia. The changes of social structure in general has highly effected the life at the highlands. Highland tourism is an important kind of the soft tourism. Potential af fects of the highland tourism on the social structure and ecosystem should be prevented. In addition to it, natural characteristics of the highlands must be identified and the life of highland should carefully be protected. Finally, the studies of Tourism ministry on highland tourism is examined completely. Deficiences of these studies are found out and some means and me asure are discussed.