Saray İlçesi orman köylerinin sosyo-kültürel sorunları
Social-cultural problems of forest villages in Saray
  1. Tez No: 34556
  2. Yazar: AYNUR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ACUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
V ÖZET Orman köylüsüyle ormanlarımız arasında etkileşim oldukça yoğundur. Ormanlar ve orman köylüleri arasında bu denli etkileşim olması nedeniyle, orman köylülerinin durumlarının düzeltilmesinin ormanlar üzerinde de olumlu etki yapacağı açıktır. Tez konumuz olan Saray İlçesi orman köylerinde konuya bu yönden yaklaşılmış, incelenen beş orman köyünde, orman köylüsü nün içinde bulunduğu sosyo-kültürel durum ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu konuda gerekli çalışmalar yapılmış; sorunlar, farklılıklar üzerinde durulmuştur. 1990 yılı nüfus sayımı sonuçlarına göre; 3665 kişinin yaşa dığı Saray İlçesi orman köylerinin hemen hepsi, sosyo-kültürel açıdan Türkiye* nin çoğu orman köyünden daha iyi durumdadırlar. Alt yapı hizmetlerinin asgari düzeyde sağlandığı Saray İlçesi orman köyleri toplu yerleşim özelliği de göstermektedir. Saray İlçesi, orman köylerinin başlıca geçim kaynakları tarım, ormancılık faaliyetleri ve hayvancılıktır. İlçeye olan yakınlıktan, ilçenin tüm imkanlarından faydalanabilme durumundan ötürü halk köyde olmaktan hoşnuttur. Adeta köyde yaşayan kentli konumunda bulunmaktadırlar. -96-
Özet (Çeviri)
SUMMARY SOCIAL-CULTURAL PROBLEMS OP FOREST VILLAGES İN SARAY It is impossible to think about forest villagers apart from forests. They are effected each other so hardly. Because of this, interaction, and increasing of forest villagers life standarts are effect to forest positivily. In this thesis; it is studied on above approach. Social cultural position of forest villagers are defined in five fo rest village in which research area. It is studied about this thesis necessarily. Problems and difference from each other are exposed. According to result of 1990 census, population of Saray is 3665. All of the forest villagers of Saray are better than some other for Turkey forest villagers about social- cultural position. They have infra-structure services. All of the villages have collective structure. Income of forest villages in Saray are forest labourity, cattle dealing, agricultury. All of the forest villages are near the Saray sothat they can use cities possibility. More of villagers are satisfied to live in this villages. -97-