İrrasyonelin geri dönüşü olarak büyünün metalaşması: Ebay örneği
Commodification of magic in the context of the return of irrational: The case of Ebay
- Tez No: 345681
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yirmi birinci yüzyıl insanlık tarihinde çok sayıda değişimin yaşandığı bir dönemdir. Ortaçağ'ın ardından gelen Aydınlanma Düşüncesi ve Aydınlanma'nın idealleri çerçevesinde gelişmiş olan modernite ile birlikte bilim ve akla verilen önem artmış; irrasyonel olan -batıl inançlar, büyüler, vb- toplumsal ilerleme çerçevesinde reddedilmiş, norm dışı olarak nitelendirilmiştir. Modern toplumlar açısından en önemli noktalardan biri bilimsel ve teknolojik olarak ilerlemek, ekonomik olarak güçlenmek; geçmişi ve temsil ettiklerini geride bırakmak olmuştur. Yirminci yüzyılın başında yaşanan Dünya Savaşları ile birlikte gelen kaos ortamı ardından gelen ekonomik krizler doğrultusunda, modernizmin sona erdiği ya da sona ermesi gerektiği ve postmodern, postendüstriyel, enformasyon çağı gibi farklı adlandırmalarla nitelenen yeni bir döneme girildiği yönündeki savlar oldukça fazladır. Yüzyılın yirminci ilk yarısındaki modernite kavram ve ideallerinin başatlığını yitirdiği günümüzü modern sonrası dönem olarak nitelendirmek mümkündür; modern sonrası dönemde ise modern dönemin reddettiği birçok kavramın ve değerin farklı biçimlerde yeniden görünür hale gelmiştir. Modern toplumlarda olduğu gibi modern sonrası toplumlarda da tüketim olgusu önemlidir. İnternet teknolojisinin gelişmesi ile dönüşen iletişim ve alışveriş ortamları tüketimin de yapısını değiştirmiştir. İnternet üzerinde satın alınabilecek ürünlerin çeşitliği sınırsızdır; insanlığın ilk inanç pratiği olan büyü bile sanal ortamda alıcıya sunulmaktadır. Söz konusu satışın gerçekleştiği sitelerden biri de dünyanın en büyük açık arttırma sitesi olan www.ebay.com'dur. İlerlemenin ve teknolojinin bir göstergesi olarak görülebilecek olan internet ortamında ve internetin en fazla ziyaret edilen sitelerinden birinde büyü ve büyülü nesne satılıyor olması dikkat çekicidir. Çalışmada modern sonrası dönemde internet üzerinden satılan büyülerin nasıl bir sunumla ve amaçla satışa sunulduğu, büyü pratik ve ediniminin tarihsel süreçte ne şeklinde değiştiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
21th century is an era in which history of humanity gets through a lot of changes. One of the most important of these changes is the disengagement from modernity. Modernity that has been developed within the framework of Enlightenment and its ideals emphasizes the importance of science and rationality. This also means the total rejection of irrationality and its social reflections as the belief in superstitions, sorcery and spells etc. The modern period and the modern societies depend on the ideal of surpassing the past and its components as they aim at the scientific and technological development and economical growth as the essential goal. However, with the two World Wars and following post-war era that is characterized by chaos and economic crisis, 20th century witnessed the rise of distrust in rationality and doubtful inquiries about the modernity and its ideals. Many argued that modernity had come to (or even should come to) an end; and new post-modern, post-industrial etc period has begun. In the contemporary world, where modernity and its ideals lost their dominance, many concepts and values that modern thinking had rejected, re-emerged in new ways. At that point, while belief in the irrational and spells is a very important example, however, the articulation of irrationality with the consumption culture is also a remarkable point. This study focuses on how the spell as a form of irrational became a commodity in the new technologically-driven form of consumption culture. For that purpose this thesis analysis the commercials of spells on www.ebay.com as one of the most important world-wide shopping websites.