Cüveyriye bint Haris hayatı ve rivayetleri üzerine bir inceleme
A review on the life and narretes of Cuwayriyah bint Hâris
- Tez No: 345716
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT TARTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Bibliography
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hz. Peygamber?in eşlerinden biri olan Hz. Cüveyriye, Mustalikoğulları kabilesinin reisi Hâris b. Ebî Dırar?ın kızıdır. M. 607 yılında doğmuştur. İslam?ı kabul etmeden önceki ismi Berre?dir. İlk evliliğini Müsafi b. Safvan zi?ş-Şüfr ile yapmıştır. Kocası h. 5. yılda yapılan Müreysî gazvesinde öldürülünce kendisi dul kalmıştır. Yine aynı gazvede kendisi de Müslümanlara esir düşmüştür.Hz. Peygamber?in yanına bu esaretten kurtulmak için yardım istemeye geldiği esnada İslam?ı kabul ederek Hz. Peygamber?le evlenmiştir. Bu evliliğin ardından bütün kabilesi Müslümanlar tarafından serbest bırakılmıştır.Hz. Peygamber?le altı yıl evli kalan Hz. Cüveyriye ondan yedi hadis rivayet etmiştir.Hz. Peygamber?in vefatından sonra hiçbir idari ve siyasi olaya karışmamıştır.Cüveyriye bint Hâris 65 yaşındayken hicretin 56. yılında vefat etmiş, cenaze namazını Mervan b. Hakem kıldırmıştır.Rivayet ettiği hadislerden dört tanesi Kütüb-i Tis?a?da farklı varyantlarla bulunmaktadır. Bu rivayetlerden Buhârî es-Sâhih?i ve Nesâî es-Sünen?inde bir tanesine, Müslim es-Sâhih?i ve Eb? Dâv?d es-Sünen?inde iki tanesine, Ahmed b. Hanbel ise el-Müsned?inde altı tanesine yer vermiştir. Geri kalan üç hadisten bir tanesi İbn Ebî Şeybe?nin Musannef?inde diğer ikisi de el-Hâkim?in Müstedrek?inde geçmektedir. Bu çalışmada Cüveyriye?nin hadislerinin sened ve metin açısından değerlendirilmesi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cuwayriyah, one of the wives of the Prophet was the daughter of Haris bin Ebî Dirar the head of the tribe of Mustalikogullari. She was born in 607 AC. Her name was ?Berre? before accepting Islam.The first marriage was with Musafi b. Safwan. She was a widow, when her husband were killed in the battle of Muraysi in 5 AH. She was a captive of this battle.She married with the Prophet by accepting Islam at a time, when she came to Prophet to ask for help to get rid of this slavery.After this marriage, all the tribe was released by the Muslims.Cuwayriyah who had been married with the Prophet for six years has narrated the seven hadith.She has not involved in any administrative and political events after the death of the Prophet.Cuwayriyah bint Hâris at the age of 65 died in 56 AH, and the funeral prayer was performed by Merwan b. Hakem.Four of the hadith narrated by Cuwayriyah were stuated in al-Kutub al-Tis'a with different variants. One of the narrated hadiths has been given at the Sahih of Bukhari and Sunan of Nasai, two of them have been given at Sahih of Muslim and Sunen of Ab? Dâv?d, six of them have been given at Musnad of Ahmed bin Hanbel. One of the remaining three hadiths passes through at the Musannef of Ibn Abi Shaybah, the other two passes through at the Mustadrak of Hâkim.In this study, Cuwayriyah?s hadiths are evaluated in terms of sanad and text.