Sanat eserlerinin restorasyonunda geleneksel ve çağdaş tekniklerin kullanımı
Use of traditional and contemporary techniques in art work's restoration
  1. Tez No: 345756
  2. Yazar: ÖZER AKTİMUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İRFAN AYDIN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmanın amacı, sanat eserlerinin restorasyonunda geleneksel ve çağdaş yöntemleri incelemek, günümüzde kullanılan modern yöntemlerin, eski yöntemlere göre, teknik ve malzeme açısından avantajlı olan veya olmayan yanlarının karşılaştırılması olacaktır. Bu çalışmada bahsi geçen ?sanat eseri? tanımıyla, özellikle tuval üzerine ve ahşap panel üzerine yapılan resimlerin restorasyonu ve konservasyonuyla sınırlandırılmıştır. Günümüz teknolojilerinin restorasyon konusunda bir çok avantaj sağlamasına rağmen, bazı durumlarda eski yöntem ve teknikler halen kullanıla gelmektedir. Bunun sebeplerinden biri de; özellikle yeni kimyasalların yakın ve uzak gelecekte eser üzerinde nasıl bir sonuç doğuracağı kesin olarak bilinememesinden kaynaklanmaktadır. Denenmiş ve bugüne kadar herhangi bir olumsuz sonuç alınmamış bir yöntem yada malzeme çok rahatlıkla kullanılabilmektedir. Özellikle restorasyon kimyasalları konusunda bilinen, var olan ve denenerek iyi sonuç alınmış malzemeler tercih edilmektedir. Ayrıca bu çalışmada eser üzerinde hangi durumlarda eski yöntemleri kullanmamız gerektiğine, hangi durumlarda da yeni teknolojinin kullanılacağına değinilmektedir. Her ne kadar tuval resim restorasyonunun genel yöntemleri birbirine benzese de, ülkeden ülkeye ve eserden esere, tekniği ve kullanılan malzemeleri farklılık göstermektedir. Günümüzde bir çok restoratör aralarında yöntem bakımından ayrılık yaşamaktadır. Nasıl bir Cerrah hastalarının farklı durumlarına, farklı teşhis koyarak tedavi yöntemi uyguluyorsa restoratörlerde sanat eserlerine benzer şekilde ayrı yöntemlerle müdahale etmektedir. Son 15-20 yılda ülkemizde de önem kazanan sanat eserlerinin restorasyonu, bu çalışmayla yazılı kaynak, güncel restorasyon bilgisi ihtiyacına ışık tutacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Restorasyon, Konservasyon, Restorasyon Etiği, Resim, Kimyasal Malzeme
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyse traditional and contemporary techniques in art restoration and the comparison of these contemporary techniques and materials to those of traditional on Within the context of this study, ?works of art? will be confined to paintings on either canvas or wood.Although modern techniques provide advantages in restoration, in some instances traditional techniques are still being applied. One of the reasons for this is the uncertainty of the effects of modern chemicals on the work of art in the future. Tried and tested methods or materials can be easily used. Especially for restoration chemicals, materials that had previously been successfully applied with desired effects are preferred.In addition, this study focuses on instances when traditional techniques should be applied and when contemporary techniques can be applied. Although general principals of painting restoration are well established and generally accepted, techniques and materials used may vary from country to country and from subject to subject. Many art restorers have differences of opinion on methodology. In that respect, an art restorer?s job is not unlike a medical doctor?s, whereby a different diagnosis and treatment is necessary for each unique case.I believe this study will prove valuable as starting point for the need of written reference material for art restoration, which has gained importance in the last decades. KEYWORDS: Restoration, Conservation, Restoration Ethics, Painting, Chemical Materials