Western tekniği' ile restorasyon ve sanat amaçlı doğal kağıt üretimi
Natural paper production for restoration and art with 'the western technique'
  1. Tez No: 530861
  2. Yazar: TÜLİN ADANIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYNUR MAKTAL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Yazma eserlerimiz hem tarihi belge hem de yazı ve süslemeleri (tezhip, minyatür, ebru, cilt) bakımından sanatsal değer taşımaktadırlar. Bu eserlerin oluşturulmasında yüzyıllar boyunca sanatçılar, kâğıtlarını kendileri ürettikleri gibi batı ve uzak doğu da üretilen kâğıtları da tercih etmişlerdir. Kâğıtları koruma ve kullanıma daha iyi hizmet verme amaçlı, bir takım nebatlarla renklendirip, aharlamış ,daha sonra da mühre ile parlatarak, günümüze kadar gelen sanatsal çalışmalarını gerçekleştirmişlerdir. Eğitim çalışmalarımızda,“sanat kâğıtları”veya“ özel amaçlı kullanılan kâğıtlar”elde edebilmek maksadıyla, kâğıdın oluşturulma aşamasında bazı müdahalelerin yapılması gerekmektedir. Bu da doğal kâğıt yapımını zorunlu kılan sebeplerin başında gelmektedir. Ayrıca doğal üretilen kâğıtlar ile boya, ahar, mühre, yapıştırma, onarma vb.gibi kâğıdın daha sonra muamele göreceği aşamalardan da daha iyi sonuç alınabilmektedir. Bu düşünce ile kendi kâğıdımızı üretmek ve doğal malzemelerle elde edilen kâğıtlarda yeni tasarımların oluşturulması hedeflenmiştir. Çalışma yöntemi olarak yazma eser restorasyonunda, Kâğıtla onarımda, asitsiz Kâğıtların gerekliliğinden yola çıkılarak, el yapımı Kâğıt üretimi çalışması planlanmış, bu çalışmaları yerinde takip edebilmek amacıyla, Amerika Birleşik Devletlerinin doğusunda bulunan North Carolina (Kuzey Karolina) eyaletinde Raleigh şehrindeki North Carolina State Üniversitesi'nde Paper Science, Natural Resources (Kâğıt Bilimi Doğal Kaynaklar) Department of Forest Biomaterials bölümünde Prof. Dr. Martin A. HUBBE'nin Kâğıt laboratuarında çalışılmıştır. Bu tezde, kendi ürettiğimiz doğal kâğıtlarla tezhip tasarımda eğitime, sanata katkı sağlama ve üretilen dayanıklı el yapımı doğal kâğıdın ayrıca özgün sanatsal çalışmalarda da kullanılabilirliğine ayrıca yazma eser restorasyonu için asitsiz kâğıtlar üretilebileceğine dikkat çekerek; tezhip sanatı eğitiminde sanatsal üretimlerin, günümüze ve geleceğe yansımasında yeni yaratılara, sanata özenin gösterilmesi ve nadide eserlerimizin korunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Illuminated manuscripts are so valuable as they inherit the information about the depth and the richness of the culture and the history, as well as, the arts. Although majority of the illuminated manuscripts made from paper can be preserved unfortunately some of them are damaged due to various reasons. The reasons why damage occurs on the manuscripts can be counted as the techniques used making the manuscript, natural conditions, and mistakes made by humans. In order for the manuscripts to survive for longer time they should be preserved and restored. Mainly natural and nonacidic papers which were proved to be durable and sustainable are used for restoration. Japanese paper is a perfect example of such papers. The thickness of the manucript being restored should match the paper used to restore it. There are nonacidic Japanese papers with various number of thicknesses; thin Japanese, thick Japanese, transparent papers, mulberry and silicon based papers. Handmade papers are nonacidic, thus they are important in restoration. At Dr. Hubbie's laboratory from the Paper Science and Natural Resources Department of North Carolina State University (Raleigh, NC, USA) some studies performed to investigate handmade papers. Also at the DH Hill Library (NC State University, USA) restoration of books was studied. In this work, different types of papers used in the restoration of illuminated manuscripts and the stages of handmade paper had been discussed.