Oyun Masası(Tufan hikâyelerinden metaforik bir uyarlama)
Game Table (A metaphoric adaption from flood stories)
  1. Tez No: 345758
  2. Yazar: BAŞAK ÇORAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİTARE TURAN BAKIR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Çini Onarımları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
En eski çağlarından başlayarak, şiirler, destanlar, mitler ve kutsal kitaplar yoluyla insanlığın ortak hafızasına yerleşen tufan hikâyeleri, işlediği ?günahlar? ya da ?suçlar? yüzünden Tanrı veya Tanrılar tarafından insanoğlunun cezalandırılmasına dayalı ortak bir temayı muhafaza eder. Sembolik açıdan incelendiğinde temanın temel ekseninde suç ve ceza, ölüm ve yeniden doğuş, kaos ve kurtuluş metaforları vardır. Yeni düzenin kurulması, ancak kaotik olanın tasfiyesi ile mümkündür. Yozlaşmış bir insanlığın yaşadığı ?eski dünya? sulara gömülür ve bir süre sonra suyun arındırma özelliğinden ?yeni bir dünya? doğar. Bu sembolizme göre mevcut düzende yozlaşma, kargaşa ve kaos yani düzen bozukluğu olmadan tufanın varlığından söz edilemez. Dolayısıyla tufan varlık gücünü kaostan alır.Bu çalışma ile tufan öncesinin kaotik ortamı, tufanı hazırlayan yozlaşmış dünyanın ahvali, çağımızın kaosuna semboller, metaforlar ve ironiler yoluyla uyarlanmıştır. Böylece her çağa, kültüre ve inanç sistemine damgasını vuran, bilim insanlarına bir umut gemi aratan, sayısız eserle çok sayıda sanatçıya esin veren tufan hikâyesini eser çalışmamız olan çini pano tasarımında, bugünün kaosuna da atıfta bulunan sembolik bir dil ve metaforik bir uyarlamayla, üslupta ise Anadolu Selçuklu figürlü çinilerinin stilizasyon prensiplerinden hareketle sahnelemek üzere özgün bir deneme yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Tufan, Metafor, Çini, Stilizasyon, Anadolu Selçuklu
Özet (Çeviri)
The flood stories which have settled in the humanity?s common memory by means of poets, legends, myths and sacred books since the oldest ages, conserve a common theme based on being sentenced of the humanity by the God or the Gods because of the fact that they commited a crime or a sin. When the thema is analysized in terms of symbolic, there are crime and punishment, death and rebirth, chaos and salvation metaphors on the principle axis of the thema. Establishing a new order is possible with discharging the chaotic one. ?The old world? where the corrupt humantiy lives, goes down and ?a new world? rises from the purification feature of the water. According to this symbolism, it can not be made mention of the existence of the flood without corruption, disorder and chaos that?s order disorder. Thus, the flood takes it?s existence power from chaos.With this study, the chaotic environment, circumstances of corrupted world which prepares the flood are adapted to the chaos of our age by means of symbols, metaphors and ironies. Therefore the flood stories which mark every age, culture and belief system, make the scientists search a hope ship, reveal to many artists with numerous works of art have been tried out with the symbolic and metaphoric adaptation referring to the today?s chaos in tile panel design, our work studying. Also they have been tried out originally to be shown with reference to the principles of the stylization of tiles with Anatolian Seljuk figures in style. KEYWORDS: The Flood, Metaphor, Tile, Stylization, Anatolian Seljuk