Moda tasarımında styling ve giysi koleksiyonu styling ilişkisi
Examination of styling in fashion design and the correlation between styling and fashion design
  1. Tez No: 345759
  2. Yazar: GÖZDE BURSALİGİL
  3. Danışmanlar: PROF. KEMAL CAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
?Moda Tasarımında Styling ve Giysi Koleksiyonu Styling İlişkisi? başlıklı tezin ana amacı; giysi tasarımı alanında styling çalışmalarının kapsamının ve içeriğinin tanımlanarak doğru görsellerin oluşturulmasındaki parametrelere estetik ve tasarım açısından objektif değerlendirmeler yapılabilmesinin sağlanabilmesi ve yeni önerilerin getirilebilmesi için aşamaların belirlenmesidir. Bu doğrultuda bir elbisenin fotoğrafının tek düze ya da efsanevi olmasının altında yatan sebepler neler olabilir sorusuna aranan cevaplarla oluşturulan çalışmanın Birinci Bölümü?nde konu genel olarak değerlendirilmiştir. İkinci bölümde giysi koleksiyonlarının kategorileri, giysi koleksiyonları oluşumunda seçilen konu ve içeriklerin kapsamı ile giysi koleksiyonu oluşturulmasındaki önemli hareket noktaları üzerinde durulmuş, tema seçimlerinde kullanılan referans noktalarından örnekler verilmiş, giysi tasarımı ve sunumunu etkileyen faktörler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde moda styling, moda dergiciliği, moda pazarlama, alanlarının birbirine bağlı süreçler oluşu üzerinden, insanların beklentileri ve özellikle giysi modası çerçevesinde moda endüstrisinin bu beklentileri karşılama biçimine değinilmiştir. Styling tanımı, styling çalışmaları oluşturma süreci, styling çalışmaları ile giysi koleksiyonlarının oluşturulmasındaki araştırma sürecinden tema seçimlerine kadar süreç bakımından alanlar arasındaki paralelliklere dair değerlendirmelere ve moda styling ile aralarında benzerlikler olan farklı alanlardaki styling çalışmalarına yer verilmiştir. Dördüncü Bölümde moda styling çalışmalarında model seçiminden duruş ve çekim planının oluşturulmasına dair estetik açıdan alt okumalar yapılmaya çalışılmış bu bağlamda moda styling çalışmalarındaki güzellik algısı ve moda çekimlerinde sanatın pazar stretejisi olarak kullanılmasına dair görseller aracılığı ile değerlendirmelerde bulunulmuştur. Sonuç aşamasında styling kurgusuyla oluşturulan bir giysi koleksiyonu ve koleksiyonun sunum önerisinin aşamaları ve sonucu işlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Moda, Styling, Giysi Tasarımı, Giysi Koleksiyonu, Sunum
Özet (Çeviri)
Examination of Styling in Fashion Design and the Correlation between Styling and Fashion Design The main objectives of this thesis are to contribute to the understanding of styling as a discipline and to provide a systematic analysis of its utilization. Specifically, this thesis surveys the current state of art, examinesstyling concepts and methods, and assessesstyling aesthetics and its influences on the consumer. This thesis is divided into five parts. Part one of this thesis presents a general evaluation of styling. Part two is a comparative analysis of styling and fashion design to solidly anchor styling as a discipline. It illustrates the similarities between the two disciplines, such as starting points for inspirations; choices driving content, design, and presentation; and decisions regarding customer segmentation and marketing. Styling in fashion is also juxtaposed with styling in other fields of endeavor. Part three expands the prior definition of styling via a detailed analysis of its methods from the initial research, to content creation and organization, ultimately culminating in the photo shoot. Part four assessesstyling aesthetics and argues that styling drives consumerism by affecting the subconscious. Various aspects of styling in practice, including photoshoots and model selections, were researched to identify factors which the perception of beauty. Popular styling strategies are examined to understand their influences on the consumer subconscious. Lastly, in part five of this thesis, styling concepts and methods were applied towards the actual design and implementation of a fashion collection to serve as a tangible illustration of styling in practice. KEY WORDS: Fashion, Styling, Fashion Design, Garment Collection, Presentation.