Post yapısalcı düşüncenin çağdaş resim sanatına yansınmaları
Reflections of post constructivist idea in contemporary painting
  1. Tez No: 345815
  2. Yazar: MERVE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CENK BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Derrida?nın 20.yy?da bir metin okuma ve çözümleme yöntemi olarak geliştirdiği ?yapısöküm? kavramı, modernizmi üreten tüm Batı düşünce sistemine karşı çok ciddi eleştiriler getirmiş ve daha sonra postmodernite adı altında tartışılacak bazı kavramlara temel oluşturmuştur. Derrida?nın ?gösterge?ye yüklediği yeni anlamla gösterilenin sınırlandırılamaz oluşuna vurgu yapan yaklaşımı, dilbilimde yapısalcılığın kurucusu olan Saussure?ün, ?gösterge? tanımı ile bağdaşmamakta ve bu yüzden de yapısalcı düşünce postyapısalcı düşünce içinde sorunsallaştırılmaktadır. Derrida ?yapısökümü?, ?Gramatoloji? olarak adlandırdığı yazıbilim ile gerçekleştirmektedir. Bu sebeple yazı içinde her türlü oyunsal, kurgusal ve yöntemsel denemeleri hiçbir kural gözetmeden gerçekleştirmekte ve sürekli olarak anlamın izini sürmektedir. Modernizmin bir evresi kabul edilen sanayi sonrası (post-industrial) dünyanın ayırt edici özelliği olan küresel bilişim olgusu felsefe alanında olduğu kadar sanat alanında da yepyeni tartışmalara kapı açmıştır. Bunlar arasında en fazla öne çıkan kavramlardan biri olan ?yapı-sökümü?nün etkisi sanat alanında mimariden, plastik sanatlara ve kavramsal sanata uzanan bir yelpazede görülmektedir. Bu çalışmada öncelikle modernizm, modern sanat ve yapısalcı dilbilim üzerinde kısa bir inceleme yapılmakta, ardından postmodernizm, postmodern sanat ve postyapısalcı düşünce ele alınarak, yapısökümcü okuma ve çözümleme yöntemi ile resim sanatı arasında kurulan ilişki belirlenmektedir. Son bölümde yer alan uygulama çalışmalarında, yapısöküm kavramının belirsizlik ve anlam istikrarsızlığına sebep olan yıkıp yeniden inşa etme yaklaşımıyla paralel özellikler taşıyan çalışmalara yer verilmiştir. Bu bağlamda uygulama çalışmalarında kullanılan dil ile, yapısökümcü yöntem arasında kurulan ilişki ortaya çıkartılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Yapısalcılık, Postyapısalcılık, Modenizm, Postmodernizm, Gösterge
Özet (Çeviri)
The term ?deconstruction? which Derrida developed as a method of reading and analysing the text in 20th century caused critisism against the western system which produced Modernism and then was basis of the some terms which could be argued under the name of Postmodernism. The approach of Derrida which emphasized to not limiting the signified thing with the new meaning of the sign; on which Derrida gave meaning, doesn?t harmonize with the definition of the sign of Saussure who is the founder of structuralism in linguistic and so structural thought is given reason to problem in Post-structural thought. Derrida realized the deconstruction which he named it as ?Gramatology? with the graphology. For this reason, he realized every functional, methodic and allagoric trying in writing by ignoring every rules and trailed the mean continiously. Spherical data processing ever which is accepted as a phase of Modernism, has a differentiating feature of the world in post-industrial which causes the arguements in both the area of the philosophy and the area of the art. The affect of the dekonstruction term which is in the most important place among these, was seen on the architectural, the plastic arts and the conceptual arts. In this research, the short examination is made on firstly Modernism, modern art and structural linguistic and then the relationship between the method of deconstructural reading and analysing and picture is determined by dealing with Postmodernism, postmodern art and poststructural thought. KEY WORDS: Structuralism, Poststructuralism, Modernism, Postmodernism, Signs