Başlangıcından Roma dönemi'ne kadar Doğu Akdeniz'de denizcilik ve gemi yapımı
Seafaring and boatbuilding techniques in the Eastern Mediterrranean from the beginning to the Roman era
- Tez No: 345817
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSEL SAZCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Başlangıcından itibaren Doğu Akdeniz, etrafında yaşayan çeşitli kavimlerin ortak yurdu olmuştur. Bu ortak yurtta zaman içinde denizciliğin başlamasıyla bir ticaret ağı kurulmuş ve karşılıklı ilişkiler başlamıştır. Zaman zaman tehlikeler getirip medeniyetlerin çökmesine neden olsa da bu deniz sayesinde farklı kültür merkezleri birbirleriyle etkileşim kurarak karşılıklı olarak kültür, teknoloji ve ticaret alışverişi yaparak gelişme ve zenginleşme fırsatını bulmuştur. Doğu Akdeniz?de yolculuğun öyküsü, ağaç gövdelerin içine oyulan piroglarla, sazlardan oluşturulan kayıklarla başlamış, çok kısa zamanda III. Binyıl pişmiş toprak eserlerinde görebildiğimiz, sağlam gövdeli, kıyı boylarında rahatlıkla dolaşabilen kayıklarla devam etmiştir. Mısır gemilerini daha ileriye götüren Yunanlı denizciler, Ege adaları arasında ilişkileri kuvvetlendirmişlerdir. Yunanlı denizcilerden öğrendiklerini geliştiren Fenikeli denizciler ise açık denizlere ilk açılanlar olmuştur. Roma dönemine gelindiğinde Doğu Akdeniz üzerinde tehlikeli savaş gemileri olan triremelerin ve yüzlerce tonluk yükleri taşıma kapasiteli yuvarlak ticari gemilerin dolaştığı bir deniz haline gelir. Bu tezin amacı Doğu Akdeniz?deki yolculukların öyküsünü ve yolculukların yapılmasını sağlayan gemilerin yapımını başlangıcından Roma Çağına kadar izleyerek, çok büyük bir coğrafyaya ve uzun bir zaman dilimine yayılan bu geniş konunun parçalarını bir arada görmemizi sağlamaktır. İzlenen dönemle ilgili yazılı kaynakların çok az olması konuyla ilgili verileri farklı kaynaklarda aramaya yöneltir. Bu kaynaklar arasında, küçük maketler, mühürler, mezar kabarmaları, duvar resimleri, vazo resimleri ve batıklar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the very beginning the Eastern Mediterranean has been a common ground for various people who settled around it. In time with the beginning of seafaring, a web of trade was established on this common territory and mutual relationships began among these people. Even though the sea brought destruction from time to time and caused the collapse of civilizations, it contributed a lot to the development and enrichment of these civilizations by means of mutual cultural, technological and trade exchange as it became a common meeting place for all of them. The story of the sea travel in the Eastern Mediterranean began with the dugouts and reed boats and shortly afterwards went on with the boats with strong hulls that traveled all along the coast line , as it can be seen in the baked clay models of III BC. The Greek seamen developed the boat building techniques they learned from the Egyptians and strengthened the relationships among the Aegean Islands. The Phoenician sailors who improved the techniques they learned from the Greek became the first to travel to the open seas. When it came to the time of the Romans, the Eastern Mediterranean was crowded with triremes, dangerous warships, and round trade ships with the capacity of tons of cargo. The purpose of this thesis is to trace the development of seafaring and boat building in the Eastern Mediterranean from the beginning up to the Roman period and thus bring together the separate pieces to give a wide and complete perspective about this issue which covers a large geographical setting and a long time span. As the period that is under inspection doesn?t reveal sufficient written account, the necessary evidence to see the secrets of this subject is mainly searched in the seals, tomb reliefs, wall paintings, vase paintings, and shipwrecks.