İran'ın Ortadoğu'da etkinlik arayışları: Devrim ihracı politikasından Şii Hilali söylemine
Iran's pursuit of efficiency in the Middle East: From the policy of revolution export to the discourse Shia Crescent
- Tez No: 345821
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUHİ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın temel konusu, İran'ın İslam devriminden günümüze kadar geçen süre zarfında Ortadoğu'daki etkinlik arayışlarıdır. İran İslam Cumhuriyeti liderleri, ülkelerinin Ortadaoğu'da etkin bir güç olması hedefine, bölgede İran modeline benzer rejimler kurulmasıyla ulaşacağına inanmışlardır. Ancak, bu amaçla uygulamaya konan devrim ihracı politikası, İran'ı Irak'la sekiz yıl süren savaşa sürüklerken bölgesel anlamda herhangi bir rejim değişikliğine yol açmamış ve 1990'lı yıllarda ülkenin resmi bir politikası olmaktan çıkmıştır. İran'ın devrim ihracı yönündeki faaliyetlerinin daha çok Şii gruplar arasında karşılık bulması nedeniyle bu politika çoğu zaman mezhep eksenli değerlendirilmiş ve 2004 yılında
Özet (Çeviri)
The main issue of this study is Iran's pursuit of efficiency in the Middle East during the period of the Islamic Revolution to the present day. The leaders of the Islamic Republic of Iran believed that with the establishment of the regimes who are similar to İranian model in the region, Iran can reach the its goal of effectiver power in the Middle East. However, the policy of regime export, which had been put into practice with this aim, didn't lead any regime change while it was dragging Iran into a war with Iraq for eight years. In the end it has ceased to be an official policy of the country in the 1990s. The policy of regime export was mostly reviewed as sect oriented because the activies through this policy had an influence among Shia groups and renewed under the name of