Fatih Erdoğan'ın eserlerinde çocuk ve eğitim teması
The theme of child and education in books of Fatih Erdoğan
- Tez No: 345837
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HULUSİ GEÇGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çocuk edebiyatı, çocukların hayal dünyalarını besleyen, onların duygu ve düşüncelerine rehberlik eden, çocukların -çocukluk dönemi olarak adlandırılan- 2-14 yaşları arasında gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla çocuklar için yazılmış yazılı ve sözlü edebi ürünlerden oluşmaktadır.Çocuk edebiyatı, bizde ilk olarak Tanzimat dönemindeki çeviri eserlerle başlamış, Cumhuriyet dönemi sonrasında bilhassa harf inkılâbıyla birlikte kendini iyiden iyiye göstermeye başlamıştır. Günümüzde çocuk edebiyatı üzerine çocuk masalları ve hikâyeleri yazan pek çok yazar bulunmaktadır.Üniversitelerimizin ilgili bölümlerinde de okutulan ?Çocuk Edebiyatı? dersleri bu alanın gelişmesinde ve yeni akademik çalışmaların gerçekleşmesinde önem taşımaktadır.Çocuk edebiyatı üzerine eser veren yazarlardan biri olan Fatih Erdoğan, gerek akademik kimliğinin verdiği bilgi donanımı gerekse de eserlerinde ortaya koyduğu yeni yaklaşımlarla bu alanda farklı bir ses olmuştur.Fatih Erdoğan eserlerinde salt çocuğu işlemiş, onları tarafsız bir gözle, olduğu gibi göstermiş, çocuğun hayal dünyasına zenginlik katarak, saf ve çocuksu bir dille eserlerini inşa etmiştir. Bunu yaparken de daha önce denememiş kuramlar ışığında çocukların yaşlarını, zekâlarını, ilgi ve ihtiyaçlarını, göz önünde bulundurmuştur.
Özet (Çeviri)
Children literature,which can be written and spoken,is composed of the works that serves the imagination world of children and it guides their emotions and thoughts inbetween their 2-14 years.Children Literature firstly has started with the Reforms Period translation works.After Republic Period especially with the letter reform, it shows itself increasingly.Today,there are lots of writers who solely writes on children tales and stories.“Children Literature”lessons that are on the programme of our Universities have very important role on the improvement of this area and new academic researches.Fatih Erdoğan is one of the writers who writes on Children Literature,has been a different sound on this area with his new kind of approache in his works and also with his academic background.Fatih Erdoğan has run only child in his works.He has shown them with impartial eyes.While enriching the imagination world of childeren , he has built his works with pure and childish language. He has also taken into account the ages,intellects and other related needs with the lights of previous theorems.