Fatih Erdoğan'ın Sihirli Serisi'ndeki merak unsurları ve merak unsurlarına ilişkin öğrenci görüş ve deneyimleri
Elements of curiosity in Fatih Erdoğan's magic series and students' opinions and experiences on elements of curiosity
  1. Tez No: 966399
  2. Yazar: MEHMET SAİT KÜÇÜKÇOPUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİGAR İPEK EĞİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 417
Özet
Bu araştırma, Fatih Erdoğan'ın Sihirli Serisi'ndeki merak unsurlarını belirlemeyi ve Sihirli Serisi'ndeki merak unsurlarının öğrencilerin okuma istekleri ile ilişkisine yönelik görüşlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada, Fatih Erdoğan'ın Sihirli Serisi kitaplarında yer alan merak unsurları analiz edilmiş; ayrıca 5 ve 6. sınıf öğrencilerinin merak unsurlarına yönelik görüş ve deneyimlerine yer verilmiştir. Araştırma nitel desenle yürütülmüş; veri toplama aracı olarak doküman incelemesi ve yarı yapılandırılmış görüşme teknikleri kullanılmıştır. Eserlerdeki merak unsurları, geliştirilen“Edebi Metinlerde Merak Unsurları Çizelgesi”aracılığıyla betimsel analiz yöntemiyle incelenmiş; öğrenci görüşleri ise içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmanın örneklemi; ölçüt örnekleme doğrultusunda oluşturulan, Aydın ili Efeler ilçesinde öğrenim gören ve gönüllü olarak çalışmaya katılan ortaokul öğrencilerinden oluşmaktadır. Çalışmada elde edilen bulgular, Sihirli Serisi eserlerinde merakın özellikle olayların gelişimi, karakterlerin bilgi arayışları ve olağanüstü olaylar gibi unsurlar üzerinden canlı tutulduğunu göstermiştir. Öğrenci görüşleri de bu bulguları desteklemiş; öğrenciler, belirsizlik, macera, bilgi açığı ve gerilim unsurlarının okuma isteklerini artırdığını ifade etmişlerdir. Özellikle bilgi edinme ve araştırmaya yönelme eğilimlerinin, okuma isteğiyle doğrudan ilişkili olduğu görülmüştür. Ayrıca öğrenciler merak duygusu ile yeni bilgiler öğrenme, kelime dağarcığını geliştirme ve düşünme becerilerinin gelişmesi arasında bir bağ kurmuşlardır. Araştırmanın sonuçları, çocuk edebiyatı eserlerinin oluşturulmasında merakın etkili bir unsur olarak yapılandırılmasının önemine işaret etmekte; eğitim ortamlarında öğrenci merkezli okuma programlarının geliştirilmesinde merakı teşvik eden içeriklerin artırılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu yönüyle araştırmanın çocuk edebiyatı, Türkçe eğitimi ve okuma isteği alanlarına kuramsal ve uygulamalı düzeyde özgün katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the elements of curiosity in Fatih Erdoğan's Magic Series and to reveal students' views on the relationship between these elements and their desire to read. The study analyzes the elements of curiosity in Fatih Erdoğan's Magic Series books and includes the views and experiences of 5th and 6th grade students regarding these elements. The research was conducted using a qualitative design; document review and semi-structured interview techniques were used as data collection tools. The elements of curiosity in the works were examined using descriptive analysis methods through the“Curiosity Elements in Literary Texts Chart”developed for this purpose; student opinions were analyzed using content analysis methods. The sample for the research consisted of middle school students studying in the Efeler district of Aydın province who volunteered to participate in the study, selected in accordance with criterion sampling. The findings of the study showed that curiosity in the Magic Series works is kept alive through elements such as the development of events, characters' search for knowledge, and extraordinary events. Student opinions also supported these findings; students stated that elements such as uncertainty, adventure, information gaps, and tension increased their desire to read. In particular, it was observed that tendencies toward acquiring knowledge and engaging in research are directly related to the desire to read. Additionally, students established a connection between curiosity and learning new information, expanding their vocabulary, and developing their thinking skills. The results of the study point to the importance of structuring curiosity as an effective element in the creation of children's literature works and reveal the need to increase content that encourages curiosity in the development of student-centered reading programs in educational environments. In this respect, it is thought that the study will provide original contributions to the fields of children's literature, Turkish language education, and desire to read at both the theoretical and practical levels.