Öğretmen adaylarının medya okuryazarlık düzeyi ile aktif vatandaşlık bileşenlerinden temsili demokrasiye, protesto ve sosyal değişime katılım düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between teacher candidates' media literacy level and participation levels to representative democracy, protest and social change dimensions of active citizenship
  1. Tez No: 345911
  2. Yazar: TUGAY TUTKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ YAVAŞ KINCAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Araştırmanın temel amacı, öğretmen adaylarının medya okuryazarlık ve aktif vatandaşlığın -temsili demokrasiye katılım- ve -protesto ve sosyal değişime katılım- boyutlarındaki düzeylerini belirleyip aralarındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak ve böylelikle öğretmen yetiştirme programlarının aday öğretmenlerin vatandaşlık becerilerini ne şekilde etkilediğini belirlemektir. Tarama modellerinden karşılaştırma türü ilişkisel tarama kullanılarak yapılan araştırmanın örneklemini 2011-2012 eğitim-öğretim yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Eğitim Fakültesinde 1. ve 4. sınıflarda öğrenim gören 1101 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarının değerlendirilmesinde; cinsiyete, öğretim türüne, öğrenim görülen sınıfa ve anabilim dalı değişkenlerine göre anlamlı farklılık olup olmadığı, bağımlı ve bağımsız değişkenler arasında öngörülen ilişkinin var olup olmadığı ve bağımsız ve bağımlı değişkenler arasındaki ilişkinin sosyo-ekonomik faktörler sabit tutulduğunda ne şekilde değiştiği istatistiksel testlerle sınanmıştır. Elde edilen sonuçlar tablolar halinde ayrıntılı olarak verilmiştir. Araştırma kapsamında öğretmen adaylarına uygulanan anketten elde edilen verilerin analizi sonucunda; adayların medya okuryazarlık ve aktif vatandaşlığın -temsili demokrasiye katılım- ve -protesto ve sosyal değişime katılım- boyutlarındaki düzeylerinin düşük olduğu ve lisans eğitimi sürecinde bu düzeylerinin gelişmediği tespit edilmiştir. Medya okuryazarlığı düzeyi ile -temsili demokrasiye katılım- ve -protesto ve sosyal değişime katılım- arasında tespit edilen anlamlı ilişkinin aktif vatandaşlık düzeyini etkileyen diğer sosyo-ekonomik faktörlerin etkisi sabit tutulduğunda da var olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to explore the relationship between the teacher candidates' level of media literacy and participation levels to -representative democracy- and -protest and social change- dimensions of active citizenship. By doing so, teacher training curriculum's effect on citizenship competencies of teacher candidates is to be defined. Survey method is used to collect data in this casual comparative research. Sample of the study is 1101 freshman and senior teacher candidates studying in Faculty of Education at Çanakkale Onsekiz Mart University in the academic year of 2011-2012. Grade level, gender, instruction type, subject area, socio-economic factors and media literacy level of teacher candidates are taken as independent variables. The relationship between these independent and dependent variables, -representative democracy- and -protest and social change- dimensions of active citizenship, is explored. Effect of media literacy level on levels of these dependent variables also explored after controlling for the effect of socio-economic factors. Analysis of the data revealed that candidate teachers' level of media literacy, and participation level to -representative democracy- and -protest and social change- are low, and not adequate; not improving during their undergraduate education. It is also explored that there are significant relationships between media literacy level and participation level to -representative democracy- and -protest and social change-. This significant relationships are also preserved after controlling for socio-economic factors.