27 Mayıs'ı meşrulaştırma aracı olarak Hürriyet ve Anayasa Bayramı medya analizi
Media analysis on freedom and constitution day as a tool to legitimize May 27 coup
- Tez No: 345950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Cumhuriyet?in kuruluşundan 1950?ye kadar iktidarı elinde tutan CHP, icraatlarını meşrulaştırmak için pek çok günü `bayram? ilan etmiştir. Halkevleri Bayramı, Toprak Bayramı ve Saltanatın Kaldırılması Bayramı bunun tipik örnekleridir. 27 Mayıs 1960 Darbesi?ni gerçekleştiren askeri yönetim de CHP?nin mirasını devam ettirerek darbe gününü bayram ilan etmiştir. 13 Nisan 1963 tarihinde Resmi Gazete?de yayınlanarak yürürlüğe giren kanunla 27 Mayıs, 18 yıl boyunca Hürriyet ve Anayasa Bayramı olarak kutlanmıştır. Sivil yönetimlerin kaldırmaya cesaret edemediği bu bayram, 12 Eylül 1980 darbesinin ardından 1981 yılında Milli Güvenlik Konseyi kararı ile kaldırılmıştır. Askeri yönetim, darbe gününü bayram ilan ederek kendisi için propaganda fırsatı yaratmıştır. Darbe yönetiminin hedefi bayram vurgusu altında yapılan darbeyi meşru göstermektir. 1963 yılından itibaren her yıl düzenli olarak kutlanan Hürriyet ve Anayasa Bayramı?nda siyaseti baskı altında tutan mesajlar verilmiştir. Devlet yöneticileri ve siyasetçiler, her yıl Genelkurmay?a gidip Genelkurmay Başkanı?nın şahsında askere, darbeyi yaptığı için tebriklerini sunmaktadırlar. Okullara kadar genişletilen kutlamalarda darbenin haklılığı ve gerekliliği anlatılmıştır. 27 Mayıs kutlamaları, darbe yönetimi tarafından olabildiğince görkemli gerçekleştirilirken siyasetçiler her an yeni bir 27 Mayıs korkusu yaşamıştır. Anahtar Sözcükler 1- 27 Mayıs 1960 Darbesi 2- Hürriyet ve Anayasa Bayramı 3- Bayram meşruiyet ilişkisi 4- 27 Mayıs Pulları 5- Medya Analizi
Özet (Çeviri)
The Republican People's Party (CHP), who seized the power till 1950, declared many days as `national holiday? due to legitimate its actions. Community Centre Day, Abolition of the Sultanate, Feast of the Eart are some of the examples. The military, which carried out May 27 1960 coup, continued the legacy of CHP and declared coup day as `naitonal day?. The coup day was celebrated as `Independence and Constitution Day? for 18 years after the law which passed in 13 April 1963. Ironically, no civil government dared to abolish this policy. After another military coup in 1980, National Security Council abolished the celebration of `Independence and Constitution Day?. The military, created a propaganda oppurtunity for itself by declaring the coup day as national day. The real target was to legitimate the coup. During the celebration of the Independence and Constitution Day, military always gave messages to pressure the politics. But again ironically, politicians went to Chief of General Staff every year and congratulated the soldiers for the coup. Even in the schools, there were celebrations and students were told that the coup is necessary. In such an environment and atmosphere, politicians were scared of a new military strike. Key Words 27 May 1960 Coup Independence and Constitution Day National Day ? Legality Relation 27 May Stamps Media Analysis