Demokrat Parti ve 27 Mayıs ihtilal hükümetlerinin eğitim görüş ve uygulamalarının karşılaştırılması
Democratic Party and 27 May revolution comparasion of education theory and practical
- Tez No: 51773
- Danışmanlar: PROF.DR. YAHYA AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amaç ı 5 1950-1961 yılları arasında ileri sürülen e- ğitim görüşlerini ve meydana gelen eğitim olaylarını tesbit edebil mektir » Çalışmanın yöntemi ş esas olarak kütüphane çalışması olmakla bir likte bası kaynak kişilerle de görüşmeler yapılmıştır. Demokrat Parti döneminde eğitimde ileri emeç il ik görüşü savunul muştur. ikinci Dünya Savaşından sonra ortaya çıkan ihtiyaçları karşı layabilmek amacıyla eğitim sistemi yeniden düzenlenmeye çalışılmış tır. DP döneminin en önemli eğitim uygulamaları arasında ise, Köy Ens titüleri ile Şehir öğretmen okullarının öğretmen Okulu adı altında birleşt ir ilmesini, îmam~Hat ip okullarının aç il masını, Köyl üden okul yapma mecburiyetinin kaldırılmasını gösterebiliriz. 27 Mayıs ihtilal Hükümetlerine göre eğitim milli birliği sağla yacak en önemli araçtı.27 Mayıs ihtilal Hükümetleri döneminde eği tim belli bir plana bağlamak için çalışmalar yapılmışt ir. Bu amaçla komisyonlar kurularak planlar hazırlatılmıştır. 27 Mayıs ihtilal Hükümetleri döneminde yapılan 1951 Anayasa' sına eğitim ilgili hükümlerde konulmuştur. Anayasa' ya konulan hükümler ile zorunlu eğit im, üniversite özerkliği ve öğrencilerin sınav notlarına itirazları güvence altına alınmıştır. 27 Mayıs ihtilal Hükümetleri döneminin en önemli eğitim uygula maları arasında ise, 222 sayılı İlköğretim Kanununun çıkarılmasını, Yedek subay öğretmenlik uygulamasını, ilköğretimin belli bir plana bağlanmasını sayabiliriz. 127
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In- this study views and put forth on the field of education at the time of Democratic Party and Governments of 27 May Revolution have been dealth with and tried to be studied. At the time of Democratic Party education had been tried to have a national qualification in addition to the basic qualities of education of the Republic. It was significantly amphasized also on the principle of Individualism at the time of 27 May along with the education of the Republ ic. Among the most important works which had been performed at the time of Democratic Party on the field of education could be following activities closing of Villlage Institues, inclusion of religious courses into programme, releasing the burden on the villigers being have to build school, etc. Within the short term 27 May Revolution Governments followings could be also considered as the most important educational performanceb s enactment of law No: 222 concerning Primary Education, severance of 147 instructors from Universities, use of reserve conscript officer as teachers, etc. 128