Güneydoğu sorunu ve Turgut Özal'ın yaklaşımı
The Southeast problem and Turgut Özal's approach
- Tez No: 345949
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET KÖSECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Turgut Özal; Türkiye siyasi tarihinin en önemli devlet adamı ve siyasetçilerinden biri olarak, Türk siyasi tarihinde çok önemli bir döneme damgasını vurmuştur. Bu dönemde ekonomik ve siyasal alanda yaptığı reformların Türkiye'nin bugün sahip olduğu gelişim sürecinde önemli etkileri kabul edilmektedir. Turgut Özal, gerek devlet adamı olarak, gerek siyasetçi kimliği ile Türkiye'nin siyasi, ekonomik vb. sorunlarının çözülmesi için çok özveri ile çalışmıştır. Özal'ın çözüm için uğraştığı önemli bir konu da yıllardır üzerinde çaba harcanan Güneydoğu sorunudur. Bu bağlamda tezimizde, on 30 yıldır ülkemizin gündeminde yer alan, ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel yönlerden ülke gündemini etkileyen, ülkemizin gelişmesi ve kalkınması adına çok belirleyici ya da önemli sonuçlar doğuran, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde farklı bir etnik yapıya dayalı olarak ortaya çıkan sorunun irdelenmesi, bu konudaki nedenler, geliştirilen çözümler ve önerilerin Özal'ın perspektifinden incelenmesi konuları yer alacaktır. Dolayısıyla çalışmanın amacını, Güneydoğu sorununu ortaya çıkaran nedenlerin/faktörlerin incelenmesi, sorununun çözümü adına geliştirilen/ortaya konan çözüm önerilerinin incelenerek bu önerilerin temel karakteristiğinin ortaya konması, Turgut Özal?ın Güneydoğu sorununa bakışı ve geliştirdiği çözüm önerilerinin ya da modelinin derinlemesine incelenmesi, günümüzde Güneydoğu sorununun çözümü ile ilgili olarak ortaya konan farklı çalışmaların belirlenmesi, Güneydoğu sorununun çözümü için Özal'ın perspektifinden önerilerin geliştirilmesi şeklinde ifade etmek mümkündür. Tezimizde, literatürde yer alan çalışmalardan, Özal ile ilgili yazılan biyografi ve araştırma kitaplarından, çeşitli platformlarda yapmış olduğu konuşmalardan, Özal?ın Güneydoğu sorunu ile ilgili hazırlatmış olduğu raporlardan, gazete arşivlerinden, belgesel çalışmalarından ve Özal ile ilgili yapılan mülakatlardan yararlanılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda Güneydoğu sorununu oluşturan temel etkenler ortaya konarak, sorunun çözümü ile ilgili olarak Cumhuriyet döneminden itibaren yapılan tespit ve atılan adımlar ortaya konmuştur. Özal'ın sorunu oluşturan temel faktörler ile ilgili olarak yaptığı ya da yapmaya çalıştığı çalışmaların irdelenmesi neticesinde ise Özal?ın konu ile ilgili olarak sahip olduğu bakış açısının herkes tarafından tam olarak anlaşılamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Sözcükler 1. Turgut Özal 2. Güneydoğu sorunu 3. Turgut Özal'ın Güneydoğu sorununa bakışı
Özet (Çeviri)
Turgut Ozal, one of the most important statesman and politician, had a great impact on Turkey's political and financial history. It is accepted that his financial and political reforms played vital roles in many achievements for the development of Turkey. Ozal, not only as a statesman but also as a politician, worked diligently to solve Turkey's political, financial etc. Problems. One area in which he was vocal was the Southeast problem in Turkey that hasn't been solved for years.The first topic in the thesis is the analysis of the problem which was emerged in the East and Southeast regions based on different ethnic diversities and has important outcomes for the development of the country and effects on the financial, political, social and cultural agenda of the country. Also the reasons, ideas and suggestions towards the solution will be analyzed through Ozal's perspective.This study explores the literature associated with biographies, records, Ozal's speeches and reports about Southeast problem, media archieve, documentaries and interviews. As a result, the basic factors and the determination of the problem and the steps taken toward the solution are presented in this study. By discussing Ozal's thoughts and policies whether put into practice or not, it is exrapolated that his philosophy hasn't been thoroughly understood by all people. Key Words 1. Turgut Ozal 2. Southeast Problem 3. Turgut Ozal's approaches towards the problem