Gezi Parkı olaylarının Türk basınında işlenişi ve içerik analizi (29 Mayıs-20 Haziran 2013)tarihleri arası
The attitude and approach of Turkish media towards Gezi protests and content analysis (from May 29th to June 20th 2013)
  1. Tez No: 345958
  2. Yazar: YILDIRIM TOZKOPARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARKHAD ALİMUKHAMEDOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Gezi Parkı Olaylarının Türk Basınında İşlenişi ve İçerik Analizi (29 Mayıs-20 Haziran 2013)Tarihleri Arası, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2013. 27 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul Taksim?de yer alan Gezi Parkı?nda bazı ağaçların sökülmesine tepki olarak başlayan ve kısa sürede Türkiye?ye yayılan eylemlerin Türk basınında ele alınışı ve işlenme tarzı bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Çalışmada; olayların ve yarattığı etkilerin Türk yazılı medyasında nasıl işlendiği, kaç haber ya da makaleye konu edildiği, gazetelerin dilinden kendi ifadeleriyle aktarılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın amacı ise; Türkiye ve Dünya?nın gündeminden düşmeyen ve her gün farklı bir tarz ile devam eden eylemlerin yazılı basında ne derecede ve ne şekilde işlendiği ve topluma olayları nasıl sunduklarının belirlenmesidir. Çalışmada referans gazete olarak belirlenen sekiz günlük gazetede yer alan Gezi Parkı olayları ile ilgili haberler, haber başlıkları ve köşe yazıları herhangi bir yorum katılmaksızın olduğu gibi aktarılmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise; referans gazetelerin sundukları Gezi Parkı haberlerinin içerik analizleri yapılarak, gazetelerin söylemlerinden ideolojileri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın verilerinin analizi sonucunda elde edilen bulgular ışığında, referans gazetelerimizden Hürriyet, Milliyet ve Radikal gazetelerinin söylemlerinin doğrudan bir siyasi görüşü destekler nitelikte olmadığı, iktidar veya başka bir gruba karşı söylemler yapmamaya gayret gösterdikleri ve liberal çizgilerinde kalarak tarafsız görünmeye çalıştıkları sonucuna ulaşılmıştır. Sabah, Zaman ve Yeni Şafak gazetelerinin ise haber ve söylemlerinde iktidarla aynı çizgide oldukları ve aynı söylemleri kullandıkları, siyasi ideoloji olarak iktidar yanlısı oldukları sonucuna varılmıştır. Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerinin ise; tüm haber ve söylemlerinde iktidarı ve uygulamalarını eleştiren ve iktidar karşıtlığı görüşte oldukları sonucuna varılmıştır. Çalışmada; elde edilen bulguların sonucunda, Gezi Parkı Olaylarının önce parktaki ağaçların kesilmesine tepki olarak başladığı sonrasında ise, iktidarın sert söylemleri ve halkın yaşam şekline müdahale edici uygulamalara karşı tepki gösterilerine dönüştüğü ve yayıldığını söylemek mümkün olacaktır. Ancak, gerek Cumhurbaşkanı?nın sağduyu çağrıları ve gerekse hükümet yetkililerince yapılan yumuşatmaya yönelik açıklamalar, diğer siyasi partilerin marjinalliğe prim vermeyen yaklaşımları olayların farklı bir zemine kaymasına engel olmuştur. Kısaca; Gezi Parkı Olayları?nda hem toplumun siyasete karşı tavrı hem de siyasilerin topluma karşı bakış açısının pozitif anlamda değiştiğini ve toplumun verdiği mesajların siyasiler tarafından alındığını söyleyebiliriz. Tüm bu gelişmelerde basının olaylara yaklaşımı ve olayları gündemde tutarak kamuoyu oluşturmasının etkisi büyük önem taşımaktadır Anahtar Sözcükler 1. Gezi Parkı 2. Basın 3. Eylem 4. Söylem 5. İdeoloji
Özet (Çeviri)
The Attitude and Approach of Turkish Media Towards Gezi Protests and Content Analysis (From May 29th to June 20th 2013), Master Thesis, Ankara, 2013. In this thesis, the question of how Turkish media dealt with the protests that started as a reaction against the removing of some trees in Gezi Park in Taksim Square, Istanbul, and that quickly spread throughout Turkey is studied. In this study, the different approaches of Turkish media in reflecting the events and their effects and the reports or articles about the case were examined from the perspectives of the newspapers. The objective of this study is to detect how the printed media discussed and presented the protests that stayed as the main topic of Turkish and Global agenda for a long time and that were in progress with differentiating styles. In this study, the news, headlines and articles about Gezi Park protests in eight daily newspapers, which were decided as reference newspapers, were conveyed as they really are and without adding any comments. In the third part of the study, it is tried to detect the discourses formulating their ideologies by analyzing the content of the news of these reference newspapers about Gezi Park protests. In the light of the findings of this analysis, it was figured out that the rhetoric and discourses of the newspapers, Hürriyet, Milliyet and Radikal were not supporting a specific politic notion directly and they were trying to avoid comments against either the government or any other group and to stand on a liberal and impartial point. It was also understood that the newspapers Sabah, Zaman and Yeni Şafak were on the same line with the ruling party with their news and comments, and it is also concluded that they are supporters of the ruling government ideologically and politically. It is concluded that the newspapers Cumhuriyet and Sözcü, on the other hand, were criticizing the ruling party and its actions and they were totally against the government. Based on the findings of this study, we can say that Gezi Park Protests started as an opposition against the removing of some trees and, however, in time these protests turned into demonstrations against the actions of the government that interfere with the lifestyles of the public. On the other hand, not only the President?s call for calm but also the statements of the government authorities in order to restore calm and attitudes of other parties that avoid the marginalization saved the events from getting worse. In short, we can say that both the attitudes of the politicians towards the public and the public?s towards the politicians have changed positively, and the messages given by the public has been understood by the politicians. The approaches of the media and their actions of keeping these events as the main topic of the agenda have great influence on these events. Key Words 1. Gezi Park 2. Media 3. Protests 4. Discourses 5. Ideology