Hans Bellmer yaşamı ve sanatı
Hans Bellmer his life and art
- Tez No: 346003
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEVGİ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Hans BELLMER, Sürrealizm akımına dahil olan çağdaş bir sanatçıdır. BELLMER, ürettiği oyuncak bebeklerin yanı sıra sanatın çeşitli dallarıyla ilgilenmiş çok yönlü bir sanatçıdır.Hans BELLMER, fotoğraf, heykel, grafik, resim ve yazın gibi sanatın çeşitli dallarıyla ilgilenmiş ve başarıya ulaşmış nadir sanatçılardan birisi olmuştur. Sanatını yaşam tarzı şekline dönüştürebilen Hans BELLMER, sanat hayatındaki çıkışını `Bebek Projesi? ne borçludur. Kendi ürettiği bebeklerin irkiltici pozlarda fotoğraflarını çeken BELLMER insan uzuvlarının rahatsız edici görüntüleri üzerine yoğunlaşmış bir sanatçıdır. Bu çalışmada Hans BELLMER? in sanatının gelişim sürecini, düşüncelerini, yapıtlarını, yaşadığı olayların ve dönemin sanatına yansımasını, kullanma şeklini ve geliştirdiği teknikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hans Hans Bellmer is a contemporary artist included in art of Surrealism. Interested in multimedia, Bellmer dealt with various fields of art as well as with toy pieces which he created on his own.Having focused on a range of arts such as photography, sculpture, graphics, painting/drawing and literature, Bellmer succeeded in every of them as a unique artist. Capable of turning art into a way of living, Bellmer owed his very ascension in art to his unprecedented `Project of Dolls? which were all photographed as thrilling images and deliberately concentrated on their so-called disturbing organs.The study discussed the process of development in his art, approaches, works, reflection of what he experienced in his time on pieces of art, way of using art and on the techniques which he developed on himself.