Dual citizenship
Çifte vatandaşlık
  1. Tez No: 534933
  2. Yazar: DENİZ EZGİ SÜREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN SELÇUK ARTUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu metin“Çifte Vatandaşlık”isimli sergiyi analiz etmeyi amaçlamaktadır ve sergiden bağımsız ele alınmamalıdır. İlk bölümde bu projeyi üretmekteki kişisel sebeplerim Susan Sontag'ın hastalık ile ilgili düşünceleri ile birlikte ele alınacaktır. Projemdeki imajlarda yeniden inşaa edilmiş ve grotesk olarak adlandırılabilecek bedenler görüldüğü için, üretimim Mikhail Bakhtin'in grotesk beden yorumlamasıyla birlikte işlenecektir. Ek olarak, çağdaş sanatta bedenin yeniden temsiline olan yaklaşım incelenecek, böylece çağdaş sanatçılarla tavır açısından benzerlikler kurulacaktır. Bu sanatçılara ek olarak Hans Bellmer ve Asger Carlsen fotoğraflarının içeriği sebebiyle (yeniden inşaa edilmiş bedenler) ayrı bir bölümde daha detaylı incelenecektir. Projemde yer alan bedenlerin yanında, neden resimsel fotoğraflar ürettiğim ve arka plan olarak manzara kullandığım netleştirilecektir. Bununla birlikte projemdeki manzaralar ile Hieronymus Bosch'un“Garden of Earthly Delights”eseri arasında biçimsel açıdan benzerlikler incelenecektir. Son bölümün konusu ise yeniden inşaa edilmiş bedenler ve fantastik mekanlarla olan ilişkisi sebebiyle tekinsizlik kavramı üzerinedir.
Özet (Çeviri)
This text intends to analyze the exhibition called“Dual Citizenship”and cannot be considered independently. In the first chapter, my personal reasons to create this project will be explained along with Susan Sontag's ideas about the illness. Throughout the text, my own output will be observed within the“grotesque body”notion that was reinterpreted by Mikhail Bakhtin; given that my work consists of images of reconstructed bodies that might be called as“grotesque”in terms of incompleteness. Furthermore, the attitude on the representation of the body in contemporary art will be discussed to be able to link their approach with my output. Along with some artists, Hans Bellmer and Asger Carlsen will be indicated exclusively since their work consist photographs of reconstructed bodies which are quite similar to what I do. While analyzing the bodies in my output, I will also clarify my intention to produce photographs that seem like paintings and the function of using landscapes in my work. There will be built associations with the landscapes of mine and Hieronymus Bosch's the Garden of Earthly Delights in terms of their forms. The last chapter will be about the“uncanny”notion because of its relation with reconstructed bodies and fantastic places.