Mekan müzik ilişkisi bağlamında İzmir'de sokak müziği
Street music in Izmir in the context of the relationship between the space and music
  1. Tez No: 346004
  2. Yazar: ALKAN GÜNLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, İzmir özelinde son yıllarda sıkça karşılaşılmaya başlanan sokak müziği pratiklerinin sebepleri mekân-müzik ilişkisi bağlamında incelenir. Bu tezin amacı giderek popülerleşen sokak müziği pratiklerinin analiz edilmesi ve konu hakkında geniş bir perspektif sunulmasıdır. Çalışma için kullanılan veriler; literatür taraması, gözlem ve görüşmeler yoluyla toplanmış ve toplanan bu veriler yorumlanmıştır. Çalışmanın Birinci Bölümünde, sokak müziğinin tarihi, tüm dünyadaki önemli ve günümüze etki eden sokak müziği pratiklerine göre coğrafi açıdan gruplanarak incelenmiş, sokak müziğinin günümüz ekonomik ve sosyal yaşamına olan etkileri neden sonuç ilişkisi içerisinde açıklanmıştır. Çalışma bu incelemeyi yaparken devlet ile toplum arasındaki çatışmayı da gözler önüne sererek aynı zamanda sokak müziği üzerinden toplumların sosyal değişimlerini ve çatışmalara nasıl tepkiler gösterdiğini incelemiştir. İkinci Bölümde, mekân, sokak, mülkiyet, müzik, kamu, devlet ve hukuk gibi kavramlar açıklanmış ve bu kavramlar dâhilinde dünyanın tüm bölgelerinden örneklerle sokak müzisyenlerinin sosyal ve ekonomik açıdan toplumdaki konumları anlatılmıştır. Ayrıca sokak müzisyenlerinin ve sokak müziğinin devlet ve özel sektörle olan ilişkileri ile birlikte yukarıda bahsi geçen kavramlar ile bağları anlatılmıştır. Üçüncü Bölüm, sokak müziğinin Türkiye?deki başlangıcını ve oradan İzmir?e gelişini anlatarak, İzmir özelinde sokak müziği pratiklerinin ve sokak müzisyenlerinin değişen müzik üretim ve tüketim mekanizmasında nasıl konumlandığını incelemiş ve sokak müziği ile ilgili hem müzisyenlerin, hem dinleyicilerin, hem de devletin değişen ve gelişen rolünü anlatmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the reasons of the street music practices, which are widely seen in the city of Izmir in the recent years, are studied within the frame of the place and the music connection. The aim of this research is to analyze the ongoing popularity of street music practices, and to project a wide perspective on the issue. The data used for this research are collected by skimmimg the music literature, having observations and dialogues with the third parties, and consequently is interpreted. In the first part of this research, the history of street music and its worldwide importance and impacts on today?s world are studied, and geographically categorized. The street music?s effects on today?s economical and social structures are explained within the basis of cause and effect relationship. While showing the conflict between the state and the public, the research also studies the publics? social transformation through street music practices. The second part of the research focuses on the concepts such as; the place, the property, the community, the state, and the law. By the use of these concepts different cases, and examples of the street musicians from all over the world and their social and economical status in the community are explained. Additionally, the street music and its musicians? relationships with the state and the private sector are explained and correlated to the above mentioned concepts. The third part of the research gives an insight to how the street music practices start in the ?Turkish World? and how it arrives to Izmir. It also studies the street music practices in the city of Izmir and where the street musicians are located in the changing mechanism of music production and consumption. The changing and improving roles of the street musicians, the audience, and the state are also explained in this section.