Optimal portfolio strategies under various risk measures
Çeşitli risk ölçümleri altında en uygun portföy stratejileri
  1. Tez No: 346030
  2. Yazar: ALEV MERAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde, finansal uygulamalarda yaygın olan çeşitli risk ölçümleri varlığında en uygun portföy stratejilerini araştırıyoruz. Özellikle, Riskteki Değer, Beklenen Kayıp ve Beklenen Fayda Kaybı ölçümleriyle ilgili olarak statik problem ile ilgileniyoruz. Bunu yapmak için, finansal piyasa için Black-Scholes modeli altında, en uygun nihayi servetlere kapalı form çözümleri vermek için Martingale metodu uygulanır, ardından temsil problemi yoluyla en uygun portföy stratejileri elde edilir. Bu ölçümlerin, böyle sınırlandırılmış yatırımcıların nihayi servetleri ve en uygun stratejileri üzerindeki performanslarını karşılaştırıyoruz. Son olarak, ileriki çalışmalara ışık tutmak adına bu ölçümleri birkaç yönden karşılaştırmak için bazı sayısal sonuçlar sunuyoruz. Anahtar Kelimeler : Portföy Optimizasyonu, Riskteki Değer, Beklenen Kayıp, Beklenen Fayda Kaybı, Black-Scholes Modeli, Martingale Metodu, Risk Sınırlamaları
Özet (Çeviri)
In this thesis, we search for optimal portfolio strategies in the presence of various risk measure that are common in financial applications. Particularly, we deal with the static optimization problem with respect to Value at Risk, Expected Loss and Expected Utility Loss measures. To do so, under the Black-Scholes model for the financial market, Martingale method is applied to give closed-form solutions for the optimal terminal wealths, then via representation problem the optimal portfolio strategies are achieved. We compare the performances of these measures on the terminal wealths and optimal strategies of such constrained investors. Finally, we present some numerical results to compare them in several respects to give light to further studies. Keywords : Portfolio Optimization, Value at Risk, Expected Loss, Expected Utility Loss, Black-Scholes Model, Martingale Method, Risk Constraints.