Yazma ve nadir matbu eserlerde Stegobium paniceum (L.) zararı ve mücadelesi
The damage and control of Stegobium paniceum (L.) to manuscripts, rare printed books
- Tez No: 346171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERİÇ KUMBAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tarihi eser ve sanat eseri niteliği taşıyan Yazma ve Nadir Matbu Eserler kültürel mirasımızın yapıtaşlarıdır. Bu eserler zamanla fiziksel, kimyasal ve biyolojik etmenler (mikroorganizmalar, böcekler vb.) nedeniyle bozulmalara uğrar. Biyolojik zararlıların en başında böcekler yer almaktadır. Olumsuz depo koşullarının da etkisiyle böcekler eserler üzerindeki tahribatı arttırırlar. Bu tez kapsamında dünyada ve Türkiye de geniş yayılım gösteren Stegobium paniceum (L.)?un yazma ve nadir matbu eserlerde vermiş olduğu zarar incelenmiş, mücadele yöntemlerinden modifiye atmosfer ve düşük sıcaklık uygulaması denenmiştir. Düşük sıcaklık uygulamasının eserleri oluşturan temel unsur kağıt üzerindeki etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Uygulama sonrasında böceklerin ölüm oranın %100 olduğu belirlenmiş, işlemin kağıt üzerinde olumsuz önemli bir etkisine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Manuscripts and rare printed books seen as historic artefact and works of art are the main components of our cultural heritage. These works of art are deteriorated by physical, chemical and biological agents (microorganisms, insects etc.).The most destructive biological pests are the insects. The effect of environmental conditions accelerate the insect deterioration to works of art. Stegobium paniceum is a common pest found in all museums and libraries in the world and in Turkey. In this study, the damage of Stegobium paniceumto manuscripts and rare print books was investigated,modified athmosphere and low temperature treatments were tested. The effects of low temperature on paper were studied. After the treatments the % 100 insect mortality was observed, meanwhile damage on paper was insignificant.