İstanbul Saros Körfezi'nin jeofizik yöntemlerle araştırılması
The research of Saros Bay with jeophysical methods
  1. Tez No: 346172
  2. Yazar: AYŞE GİRGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. MUHİTİN ALBORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bilindiği gibi, gravite ve manyetik Prospeksiyonun en önemli konularından biri,rejyonal yapı ile rezidüel yapının ayrılarak en iyi şekilde yorumlanmasıdır. Buçalışmada Markov Rastgele Alanlar (MRF) yöntemi kullanılarak Rejyonal veRezidüel alanların ayrımı yapılmıştır. MRF yönteminin en önemli özelliği,komşuluk ve iki boyutlu görüntünün stokastik özelliklerinden faydalanılması ve öneğitim gerektirmemesidir. Bu yöntem, ilk olarak prizmalardan oluşan toplammanyetik anomali haritasına uygulanmış ve çok iyi neticeler elde edilmiştir. Araziçalışması olarak Saros Körfezinin MTA tarafından elde edilen Gravite ve HavadanManyetik anomali haritaları kullanılmış ve MRF yöntemi uygulanmıştır. Ayrıcaçalışma sahasında TPAO tarafından derin sismik kesitler ile SHOD tarafından eldeedilen sığ sismikler kullanılmıştır. Daha sonraki aşamalarda bütün jeofizik vejeolojik veriler birlikte değerlendirilerek Saros Körfezinin tektonizmasıaydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As it is well known, one of the main aspects in geophysics is the separation of regional and residual anomalies. In this paper, regional and residual anomaly seperation is achieved by Markov Random Field (MRF) approach. MRF needs no training and uses the benefit of neighborhood of pixels of the input anomaly. It is an update stoachastic model. Here, MRF is first applied to synthetic example composed of prisms forming total magnetic anomaly. Then it is applied to the magnetic anomaly of a real data. As a field study, gravity and air to magnetic anomaly maps which are taken from Gulf of Saros?s MTA and MRF method applicated . Besides , in the work area abstruse seismic sections sections from TPAO and shallow seismics taken from SHOD are used. In later phases, all geophysics and geologic datas are evaluated to clear Gulf of Saros?s tectonism