Sismik yansıma verilerinin yorumu ile Saroz, Edremit ve Gökova Körfezlerinin tektonik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of tectonic characteristics of Saroz, Edremit and Gökova gulves by means of seismic reflection data interpretation
  1. Tez No: 83153
  2. Yazar: GÜNAY BEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ALPTEKİN, PROF. DR. AYKUT BARKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sismik Yansıma Verilerinin Yorumu ile Saroz, Edremit ve Gökova Körfezlerinin Tektonik Özelliklerinin İncelenmesi ÖZET Batı Anadolu kıyılarını şekillendiren ve batıya doğru“V”şeklinde bir geometriye sahip Saroz, Edremit ve Gökova körfezlerinin tektonik özellikleri, sismik yansıma verileri kullanılarak incelenmiştir. Saroz ve Edremit körfezlerini en iyi temsil edecek şekilde TPAO tarafindan 1985 ve 1988 yıllarında ölçülmüş profillerin bir kısmı üzerinde veri- işlem çalışması yapılarak proses edilmiş ve daha sonra elde edilen sismik yansıma kesitleri, güncel bilgiler ışığında yeniden yorumlanmıştır. Buna karşılık, Gökova körfezine ait toplam 3 adet sismik yansıma verileri ise, [49]' den alınmıştır. Saroz ve Edremit körfezleri Kuzey Anadolu Fayı (KAF)'nın kuzey ve güney kollan üzerinde yeralmaktadır. Gökova körfezi ise, Batı Anadolu' da yeralan ve yaklaşık D-B uzanıma sahip grabenlerin en güney temsilcisidir. TPAO' nun Saroz ve Edremit körfezlerinde derin sismik yansıma profillerinden toplam 17 adet profil güncel yazılım ve filtre işlemlerinden geçirilerek yoruma hazır hale getirilmiştir [83]. Ancak, bu sismik kesitlerden Saroz ve Edremit körfezleri için 5' er adet olmak üzere toplam 10 sismik profil üzerinde veri-işlem çalışması yapılarak proses edilmiştir. Tektonik yorum yaparken, deniz içi kuyu verilerinin yanısıra, karada yapılmış olan jeolojik çalışmalar, GPS ölçümleri, aletsel ve tarihsel deprem verileri göz önüne alınmıştır. Yapılan bu çalışma sonucunda, Saroz ve Edremit körfezlerinin KAF' nın doğrultu- atımlı segmentlerinin kontrolunda gelişen basenler olduğu, herikisinin de Pliyosen' de şekillenmeye başladığı anlaşılmıştır. Gökova körfezinin oluşumundaki temel mekanizmanın ise, sadece kuzey-güney yönlü açılma tektoniği olduğu, bu profillerden elde edilen sismik kesitlerde görülen“roll-over”yapılarından açıkça görülmektedir. Pliyo-Kuvaterner çökelleri, Edremit ve Gökova körfezlerinin tabanında oldukça kalın (« 800 mvea 1500 m) olmasına karşın, Saroz körfezinde Pliyosen çok incedir (« 150 m). Bu üç basen içinde en geniş ve derin olanı Gökova basenidir ve iki parçadan oluşan karmaşık bir yapı sergilemektedir. GPS verileri göz önüne alındığında, her üç IXgraben içinde de, en fazla tektonik hızın Saroz körfezinde, en yavaş tektonik hızında Edremit körfezinde meydana geldiği anlaşılmaktadır. Edremit körfezindeki derelere ait ötelenmiş kanyonlar bize, 16-17 km' lik atımlar vermektedir. Bu değerlerden de, fayın güney kolunun bu alanlardaki kayma hızının « 4-5 mm / yıl olduğu görülmektedir. Batı Anadolu' yu etkileyen genişleme tektoniği, KAF' run kollan üzerindeki kayma hızlan, bu körfezlerin geometrileri ve içinde barındırdıkları çökeller ve ilgili deformasyonlar birarada değerlendirildiğinde, bu körfezlerin hernekadar“V”geometrileri benzesede, yapısal, sedimanter ve batimetrik gibi diğer özelliklerinin birbirine benzemediği sonucuna varılmıştır. Hepsini etkileyebilecek ortak özelliğin olasılıkla, Hellenik yayının doğu kenan tarafından oluşturulan, KKB-GGD doğrultulu ikincil bir gerilme yönünün bu geometrik benzerliğin oluşmasına neden olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of Tectonic Characteristics of Saroz, Edremit and Gökova Gulfs by Means of Seismic Reflection Data Interpretation ABSTRACT Tectonic features of Saros, Edremit and Gökova gulfs which formed West Anatolian shores was investigated by means of seismic reflection methods. Some selected seismic reflection sections which represent Saros and Edremit gulfs the best were evaluated along with recent geological and geophysical data. 3 seismic reflection sections used in this study were taken in Gökova gulf [49]. Saros and Edremit gulves lies along the north and south westward extensions of the North Anatolian Fault respectively. Gökova gulf is the southern graben of the West Anatolian grabens which lie in E-W direction. 17 of the deep seismic reflection profiles taken in Saros, Edremit gulves by the TPAO were studied for interpretation by using contemporary softwares. In addition, the borehole data taken from wells drilled in the sea, historical and instrumental field studies, GPS measurements and the earthquakes are taken into consideration for tectonic interpretation. Based on the studies mentioned above, Saros and Edremit gulfs are basins developed by the segments of NAF starting from Pleistocene. According to the roll-over structures observed in seismic sections, it is clearly seen that development of the Gökova gulf only has a mechanism of spreading in the N-E direction. Despite Plio- Quaternary aged sedimantation is thick (« 800 m, « 1500 m) in Edremit, Gökova gulfs, Pliocene aged sedimantation is thin (« 150 m) in the Saros gulf. The largest and the deepest of these basins is the Gökova basen which represents a complex structure divided into two parts. According to the GPS measurements the rate of tectonic movements is the highest in the Edremit gulf and the lowest in the Saros gulf. Rearding the strake canyons which were developed by rivers displacement along measurements are 16-17 km in Edremit gulf. The rate of deformation along the fault in the south block is « 4-5 mm/y. XIAlthough there are similarities in“V”shaped geometries of these gulves the structural and sedimantary caracteristics and batimetric measurements are different from each other, when the extentional tectonic in West Anatolia, the rate of blocks of NAF, the sedimantation and related deformations are taken in to consideration. Geometric similarities probably depend on a secondary tensional stress field in NNW-SSE direction which is developed by the deformation of the east flunk of the Hellenic arc. XII