Patates ve buğday unu esaslı alternatif çerez gıda formülasyonlarının geliştirilmesi
Development of potato and wheat flour based alternative new snack food formulations
  1. Tez No: 346281
  2. Yazar: FATMA BETÜL TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMED KAYACIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; patates ve buğday unu esaslı alternatif kızartılmış çerez gıda formülasyonları geliştirmek ve tüketici tercihlerine uygun son ürün eldesi için proses parametrelerini belirlemektir. Bu amaca uygun olarak buğday unu ve patates ununun değişik oranlarda kombinasyonları ile elde edilen beş farklı cips hamuru oluşturulmuştur. Elde edilen hamur, hamur açma makinesi kullanılarak cips kalınlığına kadar kademeli olarak inceltildikten sonra şekil verilmiştir. Örnekler üç farklı kızartma sıcaklığında (160, 170 ve 180 °C) %98 kuru madde içeriğine gelene dek ön çalışmalarla belirlenen farklı kızartma sürelerinde kızartılarak cipsler elde edilmiştir. Elde edilen cips örneklerinin renk, tekstür, kuru madde, kül ve yağ analizleri standart yöntemlerle belirlenmiştir. Ayrıca duyusal analizle cipslerin renk, gevreklik, tat ve genel beğeni özellikleri değerlendirilmiştir. Elde edilen analiz sonuçlarına göre cipsi örneklerinin % kül miktarları patates ununun formülasyondaki oranının artmasıyla artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
DEVELOPMENT OF POTATO AND WHEAT FLOUR BASED ALTERNATIVE NEW SNACK FOOD FORMULATIONS Fatma Betül TEKİN The main objectives of this study are to develop an alternative potato based new snack food formulations and determine the process parameters to obtain snacks meeting consumers preference. For this purpose five different dough formulations were obtained by combination of wheat flour and potato flour in different proportions. The dough was prepared and fed to sheeter to adjust the thickness of chips and shaped. Afterwards, the chips were obtained by frying the samples at three different frying temperatures (160, 170 and 180 °C) until the dry matter content of %98. Frying time for each temperature was assessedaccording to the pre-frying experiments. Various quality characteristics such as color, dry matter, texture, oil and ash contents were determined according to the standard procedures. Additionally a sensory panel evaluated the samples in terms of appearance, fracturability, taste and general preference. According to the results, the ash content of samples increased with inreasing ratio of the potato flour in the formulation.