Mobilya endüstrisinde hareketli ahşap dolap rafların sabit yükler altındaki sehimleri
The buckling of adjustable shalves under constand loadin the furniture industry
  1. Tez No: 34639
  2. Yazar: MUSA ATAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma mobilya dolaplarında kullanılan, MDF ve yonga levhadan yapılan hareketli rafların uzun süre yüklemelerde hangi materyalin, daha uygun olduğunu ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu sebeple dolap türü tablalı mobilya üretiminde en çok kullanılan, yonga levha ve MDF (Medium Dinsty Fiberboard) deney malzemesi olarak seçildi. Farklı boyut, materyal ve örneklerde 7'şer adet deney rafı hazırlandı. Raflar uzun süreli sabit yüklemeye tabi tutularak sehimleri ile kalıcı sehimleri komperatör ve verniyeli kumpasla ölçüldü. Deneyler sonucunda ağaç kaplama levhası ve masif ağaç malzeme ile işlem görmüş numunelerin sehimleri az, işlem görmemiş numunelerinki fazladır. Anahtar Kelimeler : Hareketli Raf, Mobilya, Yonga levha, MDF, Sehim
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to find out the more suitable materials for adjustable shelves made by MDF (Medium Density Fiberboard) and particle board which are under load for a long time. For this reason particle board and MDF which are generally used for cupboard type furniture production were selected as an experimental materials. For each size and materials 7 diferent shelves prepared an an experimental samples shelves were subjected to the long time. Constant loads and their buckling and also residual buckling were measured using vernie Calipers. At the and of experiment the shelves processed with wood veneer and beech wood showed more buckling resistance, but unprocessed samples exhibited less buckling resistance. Key Words : Adjustable Shelves, Particle board, MDF, Veneer, Buckling