Lif levha üretim parametrelerinin freze değeri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of fibreboard production parameters on milling value
  1. Tez No: 994376
  2. Yazar: ÖZKAN KIZILGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Lif levha paneller, homojen yapıları ve yüzey işleme tekniklerine uygunlukları sayesinde mobilya endüstrisinde yaygın olarak kullanılan önemli bir hammadde grubunu oluşturur. Bu ürünler; bitkisel kökenli liflerin ya da lif demetlerinin doğal bağlanma ve keçeleşme özelliklerinden yararlanılarak veya bağlayıcı katkı maddeleri eklenerek, levha taslağının kurutulması ya da sıcak pres altında şekillendirilmesiyle elde edilmektedir. Öte yandan, lif levhalar diğer ahşap bazlı panel ürünlerine göre daha düzenli bir yapıya sahip olsa da, kalınlık doğrultusunda özellikle orta kısımlara doğru frezeleme performansında azalma gözlenmektedir. Freze işlemi, dönen bir kesici takım aracılığıyla malzeme üzerinden talaş kaldırılması esasına dayanır. Bu işlem sırasında yüzey pürüzlülüğü, iğne uçlu hassas bir cihazın belirli bir bölgede hareket etmesiyle elde edilen Ra değeriyle ölçülür. Yüzey pürüzlülüğüne etki eden yoğunluk, lif rutubeti, pişirme basıncı ve ağaç türü parametreleri araştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, yonga pişirme basıncı aşamalı olarak artırıldığında ve frezeleme işleminin yapıldığı bölgelerdeki yoğunluk yükseldiğinde, freze değerlerinde iyileşme sağlanmıştır. Lif levhanın rutubet oranı arttıkça üst yüzeyde freze değerleri düşmüş, ancak orta katmanda yoğunlukta düşüşler gözlemlenmiştir. Yapraklı ve iğne yapraklı türlerin birlikte kullanıldığı matrislerde, yapraklı ağaç oranı arttıkça freze değerinde azalma meydana gelmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda yüzey pürüzlülüğü 6–8 Ra aralıklarına kadar düşürülmüştür. Bu çalışma, üretim sürecinde kullanılan parametrelerin freze değerini nasıl etkilediğini göstermesi açısından özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Fiberboard panels constitute an important group of raw materials widely used in the furniture industry due to their homogeneous structure and suitability for surface treatment techniques. These products are obtained by utilizing the natural bonding and felting properties of plant-based fibers or fiber bundles, or by adding binding additives, followed by drying the board blank or shaping it under hot press. On the other hand, although fiberboard has a more uniform structure compared to other wood-based panel products, a decrease in milling performance is observed, especially towards the middle sections in the thickness direction. The milling process is based on removing chips from the material using a rotating cutting tool. During this process, surface roughness is measured by the Ra value obtained by moving a needle-tipped precision device over a specific area. The parameters affecting surface roughness, such as density, fiber moisture, cooking pressure, and wood species, have been investigated. According to the findings, improvements in milling values were achieved when the chip cooking pressure was gradually increased and the density in the areas where milling was performed was increased. As the moisture content of the fiberboard increased, the milling values on the top surface decreased, but decreases in density were observed in the middle layer. In matrices using both broadleaf and coniferous species, milling values decreased as the proportion of broadleaf wood increased. As a result of the studies, surface roughness was reduced to ranges of 6–8 Ra. This study makes an original contribution by showing how the parameters used in the production process affect milling values.