Atık lastik ve yüksek fırın cürufu ikameli çimentoların yüzey özelliklerinin çimento harçlarının fiziksel ve mekanik özellikleirne etkisi
Effect of surface properti?es of cements replaced waste tire and blast furnace slag on physical and mechanical properti?es of cement mortars
- Tez No: 346410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çimento hamuru örnekleri üzerinde yapılan deneyler sonucunda; PÇ, Atık Lastik Tozu ve YFC'nin kimyasal yapı, özgül yüzey ve porozite gibi değerlere bağlı olarak su miktarında, priz sürelerinde ve hacim genleşme değerlerinde farklılıklar meydana gelmiştir. Ayrıca ALT ve YFC, PÇ'ye göre farklı elektro kinetik davranışlar ve yüzey özellikleri göstermiştir. Tüm bu farklılıklar çimento harç örneklerinin eğilme ve basınç dayanımlarını etkilemiştir. Sonuç olarak YFC ve Atık Lastik Tozu'nun yüksek dayanım gösteren çimentolara belirli oranlarda katılmasıyla standart çimentoların elde edilebileceği, dolayısı ile çok fazla potansiyele sahip bu malzemelerin çimento sektöründe kullanılmasıyla da ekonomik ve ekolojik yarar sağlanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The result of cement paste sample experiments, there were differences in setting time and volume expansion value that are depended on PC, Waste Tire Powder and BFS?s chemical structure, specific surface and porosity values. In addition, Waste Tire Powder and BFS showed different electrokinetic behavior and surface properties to PC. All these differences did affect the flexural and compressive strengths of cement mortar samples. As a result, highly resistive cements can be obtained by participation of BFS and Waste Tire Powder in specific proportions, by this way it was considered that using these materials in cement industry provide economic and ecologic benefits.