Atık lastik tozu ve tuğla tozu içeren geopolimer betonların mekanik ve durabilite özelliklerinin araştırılması
Investigation of mechanical and durability properties of geopolymer concretes containing waste tyre powder and brick powder
  1. Tez No: 994646
  2. Yazar: HİLAL ÇİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, atık tuğla tozu (ATT), atık lastik tozu (ALT) ve atık mermer tozu (AMT) içeren alkali ile aktive edilmiş kompozitlerin mekanik ve dayanıklılık performansını incelemektedir. Yüksek fırın cürufu kısmen %15 ATT ile değiştirilirken, AMT %0-100 ALT ile ikame edilmiştir. Numuneler 50 ◦C ve 75 ◦C'de termal olarak kürlenmiştir. Kürleme sıcaklığının artırılması, basınç dayanımını %32,7'ye kadar artırmış ve ALT içermeyen ATT içeren karışımlarda 62,18 MPa'ya ulaşmıştır. %25 ALTda, ATT ilavesi, ATT içermeyen karışımlara kıyasla basınç dayanımını %58-67 artırmıştır. ALT'nin tamamen ikame edilmesi, mukavemeti 7–11 MPa'ya düşürdü. ATT ilavesi, gözenekliliği %14,17'den %10,49'a düşürdü ve orta düzeyde ALT seviyelerinde su emilimini %28'e kadar azalttı. Dayanıklılık, %25 ALT içeren karışımlarda en yüksek seviyedeydi ve sülfat kaynaklı dayanım kaybında azalma (≈20-25%) ve 400 ◦C'ye kadar gelişmiş termal stabilite gösterdi. Optimize edilmiş ATT-ALT kombinasyonları, dayanıklı ve eko-verimli alkali ile aktive edilmiş kompozitler sağlar.
Özet (Çeviri)
This study examines the mechanical and durability performance of alkali-activated composites incorporating waste brick powder (BP), waste tire aggregate (WTA), and waste marble powder (WMP). Blast furnace slag was partially replaced with 15% BP, while WMP was substituted with 0–100% WTA. Specimens were thermally cured at 50 ◦C and 75 ◦C. Increasing curing temperature improved compressive strength by up to 32.7%, reaching 62.18 MPa in BP- containing mixtures without WTA. At 25% WTA, BP addition increased compressive strength by 58–67% compared to BP-free mixes. Full WTA replacement reduced strength to 7–11 MPa. BP incorporation decreased porosity from 14.17 to 10.49% and reduced water absorption by up to 28% at moderate WTA levels. Durability was highest in mixtures containing 25% WTA, showing reduced sulfate-induced strength loss (≈20–25%) and improved thermal stability up to 400 ◦C. Optimized BP–WTA combinations enable durable and eco-efficient alkali-activated composites.