Demontaj hattı dengeleme problemi içeren kapalı çevrim tedarik zincirlerinin bulanık ortamda modellenmesi ve optimizasyonu
Modeling and optimization of the integrated problem of closed-loop supply chain network design and disassembly line balancing under fuzzy environment
  1. Tez No: 346415
  2. Yazar: EREN ÖZCEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN PAKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
İleri tedarik zinciri (İTZ) sayesinde kullanıcılara ulaştırılan ürünlerin geri toplanması, yeniden işlenmesi, demonte edilmesi vb. işlemler tersine tedarik zinciri (TTZ) faaliyetleridir ve kullanılmış ürünlerin yeniden pazara sunumu bu faaliyetler ile gerçekleşir. Üretim ve dağıtım işlemlerinin gerçekleştirildiği ileri lojistik zincirine tersine lojistik faaliyetlerinin entegre edilmesi sonucu oluşan yapılar kapalı döngü tedarik zinciri (KDTZ) olarak bilinmektedir. Bu entegrasyonun başarılı olmasındaki kilit nokta, KDTZ?nin en önemli süreçlerinden biri olan demontaj ve hat dengeleme faaliyetlerine bağlıdır. Fakat tersine lojistik veya KDTZ ağlarının tasarımı, ileri lojistik ağlarına göre daha karmaşıktır. Ürünlerin müşterilere ulaştırılmasına ek olarak, hangi ürünlerin hangi müşterilerden ne miktarda toplanacağının belirlenmesi, toplama, geri dönüşüm veya benzeri merkezlerin nerelerde konumlandırılacağı, üründeki deformasyon oranının neye göre sınıflandırılacağı gibi kararlar ve bu kararların tamamının belirsizliklere bağlı olması tasarım aşamasını oldukça zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada sırasıyla tersine lojistik ve KDTZ ağ tasarımı problemleri ile demontaj hattı dengeleme (DHD) problemleri entegre edilmiş; talep, kapasite, geri dönüşüm oranları ve amaç fonksiyonu katsayılarının belirsiz olduğu entegre modeller bulanık programlama yoluyla modellenmiştir. Önerilen modeller hipotetik verilere dayalı sayısal örnekler yardımıyla GAMS paket programında çözülmüş ve elde edilen sonuçlar senaryo analizleri aracılığıyla yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Collection, refurbishment and disassembly of out of use products are typical activities of reverse supply chain (RSC). On the other hand, the forward supply chain (FSC) involves mostly production and distribution activities. The integration of RSC and FSC results in a rather complex structure called as closed-loop supply chain (CLSC). The success of this integration is related to disassembly and disassembly line balancing activities, which are respected as most important processes of the CLSC. However, the RSC or CLSC network design problems are more complicated than problems associated with FSC networks. Complications are related to the determination of customers from whom end of life products are collected, calculating the amount of products to be collected, identifying the number of collection, recycling and etc. centers, determination of the locations of those facilities, and optimizing the product flow among these facilities. Complications are further enhanced due to uncertainty issues throughout the supply chain. In this thesis, disassembly line balancing (DLB) problem is integrated into the RSC and CLSC network design problems. The integrated models containing fuzzy cost coefficients, demands, capacities and recycling rates are developed using fuzzy programming approaches. Proposed models are solved in GAMS package solver using some numerical examples. The results are discussed with different scenario analyses.