1,3,5-triazin ve sübstitüe hidroksikinolin türevlerinin sentezi ve metal komplekslerinin incelenmesi
The synhesis of 1,3,5-triazine and substituted hydroxyquinoline derivatives and investigation of their metal complexes
  1. Tez No: 346414
  2. Yazar: ERHAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İSMET UÇAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada çıkış maddesi olarak 2,4,6-trikloro-1,3,5-triazin (s-triazin) kullanıldı. 5-Aminometil-8-hidroksikinolin, s-triazine aseton çözücülüğünde literatürde verilen metotlara göre tek yönlü ve üç yönlü olarak bağlandı. Elde edilen tek yönlü triazin bileşiği 2-(5-aminometil-8-hidroksikinolin)-4,6-dikloro-1,3,5-triazin bileşiği [{Fe(Salen)2O}], [{Fe(Saloph)2O}], [{Cr(Salen)2O}] ve [{Cr(Saloph)2O}] köprü kompleksleri ile etanol ortamında reaksiyona tabi tutularak yeni tek yönlü Fe(III) ve Cr(III) kompleksleri elde edildi. Aynı şekilde s-triazin ligandının üç yönlü kompleksleri de sentezlendi. Elde edilen tek yönlü Fe(III) ve Cr(III) kompleksleri literatürde verilen metotlardan faydalanılarak diaminler ile (etilendiamin, 1,4-fenilendiamin, benzidin, 4,4'-diaminodifenilmetan, 4,4'-diaminodifenil eter ve 1,5-diaminonaftalin) dioksan ortamında polimerleştirildi. Sonuç olarak, elde edilen üç ve tek yönlü ligandların, monomerik ve polimerik komplekslerin yapıları Elementel Analiz, FT-IR Spektroskopisi, 1H-NMR Spektroskopisi, TGA-DTA Analizi ve Magnetik Sussebtibilite ölçüm teknikleri kullanılarak aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, 2,4,6-trichloro-1,3,5-triazine (s-Triazine) was used as the starting material. 5-aminomethyl-8-hydroxyquinoline were linked to s-Triazine as single- and tri- directional according to literature methods. Were obtained single directional triazine compaund 2-(5-aminomethyl-8-hydroxyquinoline)-4,6-dichloro-1,3,5-triazine and [{Fe(Salen)2O}], [{Fe(Saloph)2O}], [{Cr(Salen)2O}], [{Cr(Saloph)2O}] bridge complexes in ethanol media was subjected to new uni-directional new Fe (III) and Cr (III) complexes were synthesis. Tri-directional complexes of s-triazine ligands were synthesized with the same method. The obtained noval single directional Fe(III) and Cr(III) complexes were polimerized with variaty of diamines (ethylenediamine, 1,4-phenylenediamine, benzidine, 4,4'-diaminodiphenylmethane, 4,4'-diaminodiphenyl ether, and 1,5-diaminonaphthalene) by the help of the method given in literature in dioxane medium. Consequently, single- and tri- directional ligands, monomeric and polymeric complexes structures were characterized by Elemental Analysis, FT-IR spectroscopy, 1H-NMR spectroscopy, TGA-DTA analysis and magnetic sussebtibilit spectrum techniques.