Güneş enerjili ısı borusuyla sıcak su üretimi
Solar weater heating by heat pipe
- Tez No: 4415
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. YÜCEL UYAREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
GÜNEŞ ENERJİLİ 'ISI BORUSUYLA SICAK SU ÜRETİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Sezayi YILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1988 ÖZ Türkiye'de yaygınlaşmakta olan güneşli su ısıtıcıların kulla nımı, kışın don olayı, fazla yer kaplaması, montaj zorlukları se bepleriyle belirli bölgelerde sınırlı kalmaktadır. Son zamanlarda pek çok uygulama alanına giren ısı borusu prensibinden yararlanı larak bu mahzurlar giderilebilir. Çalışmada, ısı borulu güneşli su ısıtıcı geliştirilip imal edildi. Yeni sistem, aynı karekteristik boyutlara sahip klasik tabii dolaşımlı güneşli su ısıtıcı ile be raber denendi. Deney sonuçları karşılaştırıldığında, ısı borulu sistemin daha hızlı bir ısı aktarımı sağladığı görüldü; bu, gizli ı- sının taşınması sonucunda temin edildi. Gece ters akım olmadığından kayıplarda en aza indirilebildi. 4194 KJ/m2.gün ışınım şartlarında, 4'üncü gün sonunda, depo suyu sıcaklığı klasik sistemde maksimum 55°C olurken, yeni sistemde 75°C'ye ulaşabildi. Yeni sistemin per - formans oranı (0.72), klasik sisteme göre (0.53) daha büyüktür. Yeni cihaz, yapısının basit oluşu, estetik yönden güzel görünüşü ve mon taj kolaylığı sebepleriyle de tercih edilecektir. -II-
Özet (Çeviri)
SOLAR WEATER HEATİNG BY HEAT PİPE (M.Sc. Thesis) Sezay i YILMAZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 1988 ABSTRACT The solar water heaters widely used in Turkey occupy large space and have freezing problems in winter. Due to these drawbacks their use has been limited for cetain regions in Turkey. The heat pipe principle, if properly applied, can ovecome these drawbacks. In this study the prototype heat pipe solar water heater was constracted and tested. The results are compared with the open loop natural circulating solar water heater of the same overall characteristics. The result of tests showed that solar water heater with a heat pipe has a higher rate of heat transfer. 2 4194 KJ/m.day the condition of radiation of the and of the jourth day, the maximum tank water temperatures for the solar water heater with a heat pipe and the classical solar water were 75 C and 55°C respectively. The performance ratio which was (0.53) forthe classical system has reached a value of (0.72) in the new system. Furthermore, the new system has a simple construction, no freezing problems and has a better appeurance compared to the classical system. The solar water heater with a heat pipe can be used in all weather conditions. -Ill-